Krewniacy Samotnego George'a mogą powrócić na Ziemię
Olbrzymie żółwie, których ostatnim przedstawicielem był słynny Samotny George, mogą powrócić na naszą planetę. Gatunek Chelonoidis abingdonii został przetrzebiony w XIX wieku, gdy żółwie były masowo zabijane przez piratów i wielorybników. Samotny George, ostatni przedstawiciel tego gatunku, padł w czerwcu bieżącego roku.
Teraz uczeni informują, że badania genetyczne żółwi żyjących wokół wulkanu Wolf na wyspie Izabeli wykazały, że istnieje co najmniej 17 osobników, które mają geny żółwi z Pinty - rodzinnej wyspy Samotnego George'a. Prawdopodobnie niektóre zwierzęta, zabrane przez XIX-wiecznych marynarzy jako rezerwuar mięsa, zostały wyrzucone żywe za burtę i dotarły do Izabeli.
Edwin Naula, dyrektor Parku Narodowego Galapagos, poinformował, że wspomnianych 17 osobników nawet kształtem karapaksu przypomina Samotnego Georga. Uczeni uważają, że odpowiednio krzyżując zwierzęta mogą w ciągu 2-3 pokoleń doprowadzić do powstania czystego żółwia z Pinty. Moglibyśmy rozpocząć długotrwały i skomplikowany proces, który potrwa 100-150 lat - mówi Naula.
Obrzymie żółwie z Galapagos żyją do 200 lat, dlatego też na uzyskanie wspomnianych 2-3 pokoleń trzeba będzie poczekać bardzo długo.
Obecnie na Galapagos żyje około 50 000 żółwi różnych gatunków. Są one rozmnażane przez władze parku, a każdego roku około 300 żółwi jest wypuszczanych na wolność.
Komentarze (6)
MrVocabulary (WhizzKid), 25 listopada 2012, 12:17
Żółwie mają muszle, a nie skorupy?
Mariusz Błoński, 25 listopada 2012, 15:46
Ani jedno, ani drugie. Pancerze mają albo karapaksy. Dzięki za zwrócenie uwagi.
MrVocabulary (WhizzKid), 25 listopada 2012, 15:53
skorupa
5. zool. «twarda osłona rogowa, kostna, chitynowa lub inna okrywająca ciało niektórych zwierząt, np. raków, żółwi, ślimaków»
fraz. Chować się, schować się, zamknąć się jak ślimak w skorupie (w skorupę) zob. ślimak w zn. 1.
ż IV, CMs. ˜pie; lm D. ˜up; w zn. 2 zwykle w lm.
Skąd w ogóle wziąłeś karapaksę? Bo mi wszystkie słowniki carapace tłumaczę na skorupę, pancerz i mnie zaciekawiło, czy w zoologii faktycznie funkcjonuje takie brzydkie zapożyczenie... Zakładam, że "muszla" Ci się wzięła z ang. shell (a nie carapace)
Edit: Heh, a jednak mówi się także karapaksa!
Jajcenty, 25 listopada 2012, 16:29
Cholera, pierwszy raz z tym słowem spotkałem się u Sapkowskiego i od zawsze było dla mnie rodzaju męskiego: "przejechał mieczem po karapaksie" chyba przez skojarzenie z pancerzem.
MrVocabulary (WhizzKid), 25 listopada 2012, 17:43
Tfu! To jest rodzaju męskiego! Źle spojrzałem
mnichv10, 26 listopada 2012, 06:05
Karapaks to górna część skorupy, dolna to plastron.