Samsung w dół, Nokia w górę

| Technologia
Travel Aficionado

Po wyroku sądu, który przyznał Apple’owi rację w sporze z Samsungiem cena akcji tego ostatniego spadła na koreańskiej giełdzie niemal o 8%. Jednocześnie o prawie 9% zdrożały akcje Nokii, która wraz z Microsoftem, może być drugim - obok Apple’a - wygranym tego procesu.

Jestem pewien, że sprzedawcy oferujący urządzenia z systemem Android zastanaiwają się teraz, kiedy staną się celem Apple’a. To może zachęcić niektórych z nich do zwrócenia się w stronę systemu Windows Phone 8, a ci - jak HTC i Samsung - którzy już wcześniej zapowiedzieli urządzenia z WP 8 mogą teraz zechcieć zainwestować w nie więcej niż zamierzali - mówi Carolina Milanesi, analityk z firmy Gartner.

Ostatnio w europejskich i amerykańskich sądach zapadło sporo wyroków niekorzystnych dla producentów urządzeń z systemem Android. Głównym beneficjentem takiej sytuacji może być Microsoft, który od dawna ma kłopoty z nakłonieniem wielkich graczy, by bardziej zainteresowali się jego systemem. Owszem, wielu z nich ma w ofercie smartfony z Windows Phone, ale są to pojedyncze modele, podczas gdy jednocześnie sprzedają dziesiątki modeli z Androidem. Teraz na wadze zyskuje argument Microsoftu, który od dawna mówi, że Android, wbrew pozorom, nie jest dla producentów darmowy. Co prawda Google oferuje go bezpłatnie, jednak koncern Page’a i Brina dysponuje słabszym od konkurencji portfolio patentów. Microsoft każe sobie płacić za Windows Phone, jednak jego partnerzy są znacznie lepiej chronieni, więc prawdopodobieństwo, że zostaną uznani winnymi naruszenia patentów jest znacznie mniejsze.

Profesor Mark Lemley ze Wydziału Prawa Uniwersytetu Stanforda podkreśla, że najważniejsza jest tutaj odpowiedź na pytanie, czy wyrok - który w pełni poznamy w przyszłym tygodniu - przerwie świetną passę Androida.

Google uważa, że tak się nie stanie, gdyż wiele z oskarżeń o naruszenie patentów nie dotyczy samego Androida.

Jeśli nawet Android nie straci bezpośrednio, to ewentualny zakaz sprzedaży urządzeń Samsunga uderzy bezpośrednio w system Google’a. W najbliższych miesiącach spodziewane są premiery licznych urządzeń Nokii, a dzięki tymczasowego zniknięciu z amerykańskiego rynku Samsunga fińska firma będzie miała ułatwione zadanie.

Samsung Apple Nokia Android wyrok sąd patent