Samsung wydziela produkcję chipów i zdradza plany na przyszłość

| Technologia
Samsung

Samsung, drugi największy na świecie producent układów scalonych, nie spoczywa na laurach i walcząc o pozycję rynkowego lidera wydziela ze swoich struktur produkcję półprzewodników, a jednocześnie ogłasza swoje zamiary co do kolejnych procesów technologicznych. Wydzielenie produkcji układów scalonych z całości koncernu ma uspokoić niektórych klientów Samsunga, którzy mają zastrzeżenia, że firma konkuruje z nimi na polu produkcji półprzewodników.

W czasie dorocznego Samsung Foundry Forum, dowiedzieliśmy się, że firma ma zamiar zostać liderem w technologiach 8-, 7-, 6-, 5- i 4-nanometrowych.

Proces 8LPP (8nm Low Power Plus) ma być ostatnim krokiem przed wdrożeniem litografii w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie (EUV). Dzięki ostatnim osiągnięciom proces 8 nanometrów, który ma zostać wdrożony jeszcze w bieżącym roku, ma zapewniać dodatkową wydajność i większą gęstość bramek od 10-nanometrowego. Pierwszym procesem produkcyjnym, w którym Samsung wykorzysta EUV będzie 7LPP (7nm Low Power Plus), który firma obiecuje wdrożyć już w przyszłym roku. Koreański koncern współpracuje z holenderską firmą ASML i wspólnie tworzą 250-watowe źródło światła dla urządzeń litograficznych EUV.

Powstanie źródła światła o takiej mocy pozwoli na wykorzystanie EUV do masowej produkcji. 6LPP to dalsze udoskonalenie wcześniej wspomnianej technologii, w którym zostaną zastosowane rozwiązania Smart Scaling opracowane rpzez Samsunga. Z kolei 5LPP sięgnie limitu technologii FinFET i będzie ważnym krokiem przed przejściem do 4LPP. Samsung poinformował też, że do czwartego kwartału bieżącego roku uruchomi nową fabrykę układów scalonych.

Koreański koncern jest jedną z niewielu firm, które są w stanie samodzielnie wydać miliardy dolarów na wybudowanie i wyposażenie fabryki czy też na prowadzenie prac badawczo-rozwojowych.

Najpoważniejszymi konkurentami Samsunga są TSMC i Intel. Ta druga firma od niedawna działa na rynku układów scalonych na zamówienie, produkując nie tylko na swoje potrzeby, ale również dla swoich partnerów. Wszystkie trzy przedsiębiorstwa walczą o takich klientów jak Qualcomm czy Apple, które projektują własne układy scalone, ale nie posiadają fabryk.

Samsung plan produkcja fabryka