Odkryto San Juan - najstarszy fort w północnoamerykańskim interiorze

| Humanistyka

W Stanach Zjednoczonych odkryto pozostałości najstarszego osiedla założonego przez kolonizatorów w interiorze Ameryki Północnej. W 1567 roku kapitan Juan Pardo i prowadzeni przezeń ludzie założyli u podnóża Appalachów fort San Juan. Powstał on niemal 20 lat wcześniej niż "zaginiona kolonia" Roanoke Waltera Raleigha i 40 lat wcześniej niż pierwsza stała kolonia brytyjska - Jamestown.

San Juan i sześć innych fortów rozciągało się od wybrzeża Południowej Karoliny do wschodniej części Tennessee. Przetrwały one mniej niż 18 miesięcy. Indianie zniszczyli je i zabili wszystkich hiszpańskich żołnierzy z wyjątkiem jednego - mówi profesor archeologii Robin Beck z Univeristy of Michigan. Beck wraz z kolegami z Tulane University i Warren Wilson College prowadzi wykopaliska w pobliżu miasta Morganton, położonego na zachodzie Północnej Karoliny, w odległości około 450 kilometrów od Oceanu Atlantyckiego. W przeszłości w miejscu wykopalisk istniało indiańskie miasto Joara, wzniesione przez przedstawicieli kultury Mississippi, która kwitła w południowo-wschodniej części USA w latach 800-1500. Kultura ta, zwana również kulturą budowniczych kopców świątynnych, to najpóźniejsza z kultur budowniczych kopców. Uczeni wiedzą, że jej przedstawiciele budowali miasta, a społeczeństwo było zorganizowane w formę pośrednią pomiędzy plemienną a państwową.

Już w 2004 roku Beck i jego współpracownicy odkopali domy z Joary, które zajęli hiszpańscy żołnierze. Kapitan Pardo nazwał tę kolonię Cuenca. Dotychczas jednak nie udało się trafić na ślad wybudowanego przez Hiszpanów fortu. Dopiero niedawno, gdy archeolodzy postanowili zbadać jeden z kopców, o których sądzili, że jest tworem kultury Mississippi, natrafili na fort.

Dzięki nowoczesnej technice archeologom udało się zidentyfikować fosę, narożny bastion oraz bramę wejściową. Przeprowadzone w fosie wykopaliska ujawniły, że jej przekrój miał kształt litery V, liczyła sobie 1,7 metra głębokości i 4,5 metra szerokości. W fosie znaleziono żelazne gwoździe, pinezki, hiszpańską ceramikę oraz haczyk używany przy ubraniach i do mocowania pochwy szabli u pasa.

Kapitan Juan Pardo chciał skolonizować południe Ameryki Północnej. Nie był jednak pierwszym, który podjął się tego zadania. Nieco ubiegł go admirał Pedro Menéndez de Avilés, który w 1565 roku na Florydzie założył miasto St. Augustine. Przez kolejnych 200 lat było ono stolicą Florydy. W 1566 założył kolonię Santa Elena, która powstała w miejsce zdobytej przez Menéndeza pierwszej francuskiej kolonii na terenie obecnych Stanów Zjednoczonych, La Caroline.

Juanowi Pardo przypadło w udziale założenie pierwszych siedzib kolonistów wewnątrz kontynentu. Fort San Juan jest pierwszą z nich. Jest to też jedyny fort Pardo, który udało się odnaleźć.

San Juan fort wykopaliska Juan Pardo