Odnaleziono okręt Kolumba?

| Humanistyka

Barry Clifford, archeolog podwodny znany przede wszystkim z odnalezienia pierwszego wraku statku pirackiego, twierdzi, że najprawdopodobniej odnalazł Santa Marię, okręt flagowy Krzysztofa Kolumba. Wszelkie geograficzne, topograficzne i archeologiczne dowody wskazują, że to Santa Maria - stwierdził Clifford. Wrak znaleziono u wybrzeży Haiti dzięki wcześniejszym pracom innych zespołów archeologicznych. W 2003 roku natrafiono na szczątki sugerujące lokalizację fortu założonego przez Kolumba. Dzięki temu Clifford, posiłkując się dziennikiem odkrywcy, mógł określić prawdopodobne miejsce zatonięcia Santa Marii.

Co ciekawe zespół Clifforda sfotografował wrak już wiele lat temu, jednak dopiero nowe dane i badania dostarczyły – zdaniem odkrywcy – dowodów, że mamy do czynienia z Santa Marią. Wrak znajduje się w takim położeniu względem fortu, jaki opisał Kolumb w dzienniku. Miejsce znalezienia wraku zgadza się też z rozkładem prądów morskich, które niosły okręt bezpośrednio przed zatonięciem. Pozostałości balastu odpowiadają zaś balastowi stosowanemu na jednostkach wielkości Santa Marii.

Clifford, poszukując okrętu Kolumba, analizował zdjęcia wykonane przez lata przez jego zespół. Na taj podstawie, identyfikując różne anomalie występujące na dnie, zawęził obszar poszukiwań okrętu. Gdy w końcu określono jego lokalizację, postanowiono przeprowadzić badania terenowe. Okazało się, że miejsce spoczynku wraku zostało obrabowane. Brakuje m.in. widocznego na zdjęciu obiektu, które zidentyfikowano jako działo z epoki Kolumba.

Jestem przekonany, że pełne prace na wraku dostarczą pierwszych dowodów archeologicznych na odkrycie Ameryki przez Kolumba - mówi Clifford. Ekspert nie wyklucza, że uda się wydobyć pozostałości Santa Marii i umieścić je w którymś z haitańskich muzeów. Myślę, że jeśli tak się stanie, to wrak może odegrać dużą rolę w przyszłym rozwoju turystyki na Haiti - dodał.

Santa Maria została zbudowana w drugiej połowie XV wieku. W 1492 roku popłynęła z Krzysztofem Kolumbem do Ameryki. Zatonęła 25 grudnia tego samego roku po wpłynięciu na rafy. Gdy Kolumb zdał sobie sprawę, że okrętu nie da się uratować, kazał wykorzystać odzyskane zeń drewno do budowy fortu.

Santa Maria Krzysztof Kolumb wrak