Metro z (radio)widokiem na świat

| Ciekawostki
b1mbo (Osmar Valdebenito), CC

Jak wieść niesie, Chile może się pochwalić "najlepszym" nocnym niebem, dlatego świętując koniec budowy największego na świecie interferometru radiowego ALMA (od Atacama Large Millimeter/submillimeter Array), w metrze w Santiago zorganizowano wystawę pt. "Radioastronomia: nowe okno na wszechświat". W holu stacji Baquedano zgromadzono zdjęcia oraz interaktywne instalacje. Wyświetlany jest też film.

Naukowcy zamierzają uświadomić Chilijczykom, do czego służą przyrządy, które tak ochoczo montuje się w ich kraju. Sergio Cabezon, specjalista ds. zasięgu lokalnego biura NRAO (National Radio Astronomy Observatory), który nadzorował prace nad wystawą z metra, uważa, że za niewiedzę obywateli odpowiadają same obserwatoria. Musimy tym zagadnieniom poświęcać więcej [publicznego] miejsca. Wtedy ludzie będą mieli szansę zrozumieć, czym jest astronomia.

Wystawę zorganizowano w metrze, bo to oznacza ogromną liczbę potencjalnych odbiorców. Dziennie przez Baquedano przewija się ok. 2 mln podróżnych, niewykluczone więc, że wystawa przyciągnie nawet 15 tys. osób, w tym zorganizowane grupy szkolne. Cabezon dodaje, że choć wszyscy powinni się czuć zaproszeni, podstawową grupą docelową są uczniowie w wieku 5-18 lat. Można zwiedzać przez cały tydzień w godzinach od 9 do 20. Fachowy komentarz gwarantowany.

Santiago metro Baquedano wystawa ALMA zdjęcia Sergio Cabezon