W tych okularach nie poogląda się żadnego ekranu

| Ciekawostki
Chino Kim

Dwudziestoośmioletni Chino Kim wynalazł okulary Screeners, które stają się matowe, ilekroć spojrzy się na ekran jakiegoś urządzenia. To jego sposób na walkę z uzależnieniem od współczesnych technologii.

Jestem zmęczony owładniętą obsesją wirusowości i monetyzacji kulturą techniczną głównego nurtu, która próbuje na jak najdłuższy czas zapanować nad naszym spojrzeniem. Czuję się jak Alex z "Mechanicznej pomarańczy" [Anthony'ego Burgessa], którego oczy przytrzymywano metalowymi szczypczykami, aby nie można ich było zamknąć.

W soczewkach okularów Screeners wykorzystano inteligentny film - matowy plastik. Po przyłożeniu napięcia staje się on przezroczysty. Umieszczona na głowie użytkownika kamera sieciowa przekazuje obrazy do splotowej sieci neuronowej (ang. Convolutional Neural Networks, CNN), która przetwarza dane i stwierdza, na co on patrzy. Później są one przekazywane do Wekinatora. By zoptymalizować odpowiedź programu, prowadzi się trening na różnych ekranach.

Jeśli kamera "zobaczy" jakiś ekran, uruchomi Arduino i odetnie dopływ prądu do okularów [...].

Kim wpadł na pomysł okularów po kursie Uczenia Maszynowego dla Artystów. Zacząłem myśleć o maszynie, która potrafi się rozpoznać i wykorzystać odkrytą właśnie inteligencję do ocalenia ludzi przed samą sobą. Trochę jak Gizmo z filmu o gremlinach. [W ten sposób] zwalczam syndrom widzenia komputerowego za pomocą widzenia komputerowego [rozpoznawania obrazu].

Screeners okulary ekran soczewki film napięcie Arduino splotowa sieć neuronowa CNN Wekinator Chino Kim