To nie normański zamek, a kurhan z epoki żelaza

| Humanistyka
JThomas, CC BY-SA 2.0

Archeolodzy odkryli, że 12-metrowy kopiec nie jest - jak sądzono - pozostałością normańskiej rezydencji rycerskiej typu motte, a unikatowym zabytkiem z epoki żelaza. Zdaniem archeologów z University of Reading Skipsea Castle w Yorkshire jest bardziej podobny do Silbury Hill w Wilsthire niż do rezydencji motte z okresu podboju normańskiego.

Skipsea Castle jest wyjątkowy ze względu na swoje rozmiary. Na terenie Wielkiej Brytanii znamy znacznie mniejsze kurhany z epoki żelaza. Najbliższy tego typu zabytek, który dorównuje rozmiarami Skipsea Castle znajduje się na terenie Niemiec.
Zamki motte istnieją w całym kraju, ale ich olbrzymie rozmiary powodują, że rzadko są tam prowadzone wykopaliska, a to co o nich wiemy opiera się na ubogiej dokumentacji oraz domysłach. W 2008 roku prowadziłem prace wykopaliskowe w Silbury w Wiltshire, a teraz badam "Silbury Hill Północy". Dzięki temu dowiadujemy się wielu nowych rzeczy o ludziach, którzy zamieszkiwali Brytanię na 500 lat przed przybyciem Rzymian - mówi kierownik wykopalisk, doktor Jim Leary.

Odkrycia dokonano wykorzystując - po raz pierwszy - nową technikę badania najbardziej znanych motte w Anglii. Naukowcy chcieliby się dowiedzieć, kiedy zostały one wybudowane i czy były ponownie używane. Uważa się, że rezydencje typu motte pojawiły się wraz z normańską inwazją z roku 1066. Leary i współpracujący z nim specjaliści ze Scottish Environmental Research Centre wykazali, że chociaż wiele badanych kopców powstało bezpośrednio po przybyciu Normanów, to jednak istnieją pewne istotne wyjątki. Po pierwsze zauważono, że niektóre ze sztucznych wzgórz powstały setki lat później, niż przypuszczono. Jednak najważniejszym odkryciem było stwierdzenie, że Skipsea Castle w Yorkshire powstał na 1500 lat przed normańską inwazją. To zaś oznacza, że gigantyczny kopiec o średnicy 85 i wysokości 12 metrów pochodzi z epoki żelaza, a równać się z nim może niewiele podobnych zabytków na kontynencie.

Podczas swoich badań naukowcy wiercili otwory o niewielkiej średnicy, które ciągnęły się od szczytu kopców po ich podnóża. Analiza materiału i oraz jego datowanie pozwoliła na ocenę wieku kopca oraz etapów jego budowy. Znalezione pyłki czy nasiona mówią zaś wiele o środowisku przyrodniczym, w jakim kopce powstawały.

Zamki typu motte pojawiły się na północy Europy w X wieku. To ziemne kopce, na których budowano kamienne bądź drewniane wieże obronne. Wieżom towarzyszył dziedziniec broniony murem lub palisadą. Na teren Wielkiej Brytanii trafiły one wraz z Normanami.

Skipsea Castle motte kurhan epoka żelaza Normanowie