Nowy delfin z wód północnej Australii

| Nauki przyrodnicze
Wonderlane, CC

W wodach północnej Australii natrafiono na nieznanego delfina z rodzaju Sousa.

Naukowcy badali ewolucyjną historię tych zwierząt, opierając się zarówno na cechach fizycznych, jak i danych genetycznych. W ten sposób chcieli określić liczbę gatunków reprezentujących rodzaj.

O ile delfin garbogrzbiety (Sousa teuszii) nadal może uchodzić za jeden gatunek, o tyle zespół obejmujący specjalistów m.in. z Amerykańskiego Muzeum Historii Naturalnej czy Wildlife Conservation Society zdobył dowody, które wydają się wskazywać, że Sousa plumbea to de facto 3 gatunki, w tym jeden nieznany wcześniej nauce.

"Bazując na wynikach naszych łączonych analiz morfologicznych i genetycznych, możemy zasugerować, że rodzaj Sousa obejmuje co najmniej 4 gatunki. Wg doktora Martina Mendeza z WCS, odkrycie pomaga zrozumieć ewolucyjną historię tej grupy, a także ulepszyć zasady ochrony poszczególnych gatunków.

Autorzy artykułu z pisma Molecular Ecology proponują, by wyróżnić 4 gatunki: 1) delfina garbogrzbietego (Sousa teuszii), który występuje we wschodnim Atlantyku u wybrzeży zachodniej Afryki, 2) Sousa plumbea ze środkowo-zachodniego Oceanu Indyjskiego, 3) Sousa chinensis ze wschodniego Oceanu Indyjskiego i zachodniego Pacyfiku oraz 4) delfina z wód północnej Australii.

Pracując nad wyjaśnieniem kwestii taksonomicznych, akademicy zdobyli dużo danych dot. morfologii. Korzystali przy tym z okazów wyrzuconych na plaże oraz zgromadzonych w muzeach. Zbadali m.in. cechy 180 czaszek z większości obszaru występowania Sousa. Pobrali także 235 próbek tkankowych z tych samych obszarów, rozciągających się od wschodniego Atlantyku po zachodni Pacyfik. Analizowano zarówno jądrowe, jak i mitochondrialne DNA.

Sousa delfin nowy gatunek Australia Sousa teuszii Sousa plumbea Sousa chinensis Martin Mendez