SpaceX pozwie amerykańskie lotnictwo wojskowe

| Astronomia/fizyka
SpaceX

Elon Musk, założyciel i dyrektor wykonawczy SpaceX, poinformował, że jego firma wystąpi z pozwem przeciwko US Air Force. Muskowi nie podoba się fakt, że jedynymi przedsiębiorstwami, które na zlecenie USAF wystrzeliwują satelity szpiegowskie są Boeing i Lockheed Martin. SpaceX będzie dążyła do zmiany procedur przetargowych. Musk odniósł się w szczególności do nabycia przez USAF 36 pojazdów Evolved Expandable Launch Vehicle, produkowanych przez założone przez obie firmy konsorcjum United Launch Alliance. To blokuje firmom takim jak SpaceX wejście na rynek usług kosmicznych na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Naszym zdaniem to nie jest w porządku. Rynek ten powinien być konkurencyjny a nie zmonopolizowany.

United Launch Alliance to jedyna firma, która uzyskała zgodą na wynoszenie w przestrzeń pozaziemską urządzeń wojskowych.

Musk twierdzi, że jego firma jest w stanie wykonać prace zlecone obecnie United Launch Alliance o miliard dolarów taniej. Co ciekawe, SpaceX nie domaga się kontraktów od wojska, ale takiej zmiany reguł, by wraz z innymi przedsiębiorstwami mogła się o nie starać.

SpaceX United Launch Alliance US Air Force pozew satelita szpiegowski