Coral do Apple\'a: przyłączcie się do nas

| Technologia
Apple

Steve Jobs wywołał spore poruszenie swoim wezwaniem do rezygnacji z systemu zabezpieczeń praw autorskich (DRM). Do jego słów ustosunkowały się już różne, znaczące, osoby – od szefa RIAA (Amerykańskie Stowarzyszenia Przemysłu Nagraniowego) po słynnego DVD Jona (znanego m.in. ze złamania zabezpieczeń płyt DVD czy strumienia AACS).

Obecnie bardzo interesujący list otwarty wystosował do Jobsa Jack Lacy, szef Coral Consortium Corporation. Zarządzania przez niego organizacja została utworzona m.in. przez HP, Philipsa, Matsushitę, Sony, Samsunga i studio Fox. Jej zadaniem jest rozwój otwartej technologii, która umożliwia współpracę pomiędzy różnymi systemami DRM. Lacy zaprosił Jobsa do udziału w pracach nad Coral’s Interoperability Framework.

Sądzimy, że inżynierowie Apple’a znajdą sposób na zintegrowanie iTunes z naszą technologią – napisał Lacy. Uspokoił jednocześnie ewentualne obawy Jobsa, pisząc: Oczywiście tajemnice FairPlay pozostaną bezpieczne. Zaadaptowanie technologii Coral nie wymaga dzielenia się swoimi tajemnicami z kimkolwiek – stwierdził Lacy. Dodał przy tym, iż szef Apple’a nie musi obawiać się reakcji nagraniowej "Wielkiej Czwórki”. EMI, Universal, Sony BMG i Warner są bowiem członkami Coral Consortium.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że to właśnie Apple, dzięki sukcesowi iPoda i swojego sklepu iTunes, wprowadził na szeroką skalę technologię DRM. Opracowana przez Apple’a technologia o nazwie FairPlay jest jednak ściśle zamknięta, a pliki kupione w iTunes mogą być odtwarzane tylko i wyłącznie na odtwarzaczach Apple’a. Steve Jobs od lat konsekwentnie odmawiał udostępnienia iTunes posiadaczom innych niż iPod odtwarzaczy.

Po licznych wypowiedziach dotyczących pomysłu rezygnacji z DRM ruch należy obecnie do Steve’a Jobsa.

Steve Jobs DRM Jack Lacy DVD Jon RIAA Coral Consortium Corporation EMI Sony BMG Warner Universal Music