W głębinach na wózku

| Ciekawostki

Od 1996 r. artystka Sue Austin porusza się na wózku. Od jakiegoś czasu pochłania ją przemierzanie głębin na specjalnie zaprojektowanym przez naukowców i przy pomocy ekspertów od nurkowania samonapędzającym pojeździe.

Nakręcony w ramach projektu "Creating the Spectacle!" film ma przygotować publikę do akrobatycznych występów na żywo (pokazy basenowe odbędą się m.in. w Londynie). Stanowią one część szerszego projektu Freewheeling. Jak wyjaśnia na swojej witrynie Austin, inicjatywa dopiero się rozwija. Chodzi o stworzenie centrum skupiającego niepełnosprawnych artystów i promowanie akademickich badań na ten temat, tak by doprowadzić do repozycji niepełnosprawnych twórców w tzw. głównym nurcie.

Nurkowanie jest możliwe dzięki turbinie i statecznikom. Podczas prac nad prototypem wózka zespół Austin napotkał na wiele przeszkód. Okazało się np., że przy ręcznie sterowanych modelach Sue nie miała wystarczająco dużo siły, by móc w ten sposób sterować swoim pojazdem. Rozwiązaniem okazało się zmodyfikowanie podnóżków i przekształcenie ich w mocowane do stóp za pomocą akrylowych linek stateczniki (do złudzenia przypominają one płetwy). By ułatwić artystce pływanie, przebudowano również siedzisko.

Podczas pokazu, który zainauguruje zmagania żeglarzy na tegorocznej paraolimpiadzie, choreografię Austin będzie można obejrzeć z "pierwszego rzędu" siedzeń w samym basenie i z nieco dalszej perspektywy z brzegu.

Entuzjazm Sue okazał się wyjątkowo zaraźliwy. Poza specjalistami od nurkowania w projekt zaangażowali się fotografowie i inżynierowie z Uniwersytetu w Plymouth, gdzie dziewczyna studiuje. Trzeba przyznać, że efekty ich pracy są urzekające...

 

Sue Austin wózek nurkowanie Creating the Spectacle