Summit – najpotężniejszy superkomputer na świecie

| Technologia
ORNL

Oak Ridge National Laboratory (ORNL) pochwaliło się najpotężniejszym superkomputerem na świecie. Teoretyczna maksymalna wydajność (Rpeak) maszyny Summit wynosi 200 PFlops. To oznacza, że jeśli w najbliższym czasie Chiny nie pokażą potężniejszej maszyny, to USA znowu staną się liderem rankingu Top500.

Najnowszy ranking najpotężniejszych superkomputerów na świecie zostanie opublikowany w ciągu najbliższych tygodni. Obecnie na czele listy znajduje się chiński Sunway TaihuLight, który w teście Linpack osiągnął maksymalną wydajność (Rmax) sięgającą 93 PFlops. Teoretyczna maksymalna wydajność (Rpeak) chińskiej supermaszyny to 125 PFlops.

Summit został zbudowany przez IBM-a. Korzysta on z 4608 węzłów, a w skład każdego z węzłów wchodzą dwa procesory Power9 i sześć procesorów graficznych NVIDIA Tesla V100. Włęzły połączone są za pomocą Mellanox dual-rail EDR Infiniband.
Biorąc pod uwagę łączną wydajność CPU i GPU można stwierdzić, że moc obliczeniowa maszyny to 3,3 eksaflopsa. I nie jest to stwierdzenie pozbawione podstaw. Dyrektor ORNL, Thomas Zacharia, mówi, że jeszcze przed rozbudowaniem komputera do obecniej postaci uruchomiono na nim obliczenia z zakresu porównywania kodu genetycznego, które były prowadzone z mocą 1,88 eksaflopsa. "Po raz pierwszy w historii została przełamana bariera eksaskali", zauważa Zacharia.

Właściciel Summita, Departament Energii, zainteresowany jest jednak uruchomianiem na nim bardziej standardowego kodu. Komputer będzie wykorzystywany głównie do obliczeń z zakresu fuzji jądrowej, pomoże przy poszukiwaniu alternatywnych źródeł energii, skorzystają z niego naukowcy pracujący nad nowymi materiałami, klimatolodzy, kosmolodzy i chemicy. Na tym się jednak nie skończy, gdyż Summit zostanie udostępniony społeczności naukowej i tutaj nacisk położono przede wszystkim na opiekę zdrowotną. Podczas konferencji prasowej, na której zaprezentowano komputer, dyrektor Zacharia stwierdził, że chce, by laboratorium Oak Ridge stało się CERN-em analiz danych medycznych.

Summit został wyposażony w technologie sztucznej inteligencji. Gdy Departament Energii zamawiał go w 2014 roku miano dość mgliste pojęcie o tym, jak będzie wyglądała przyszłość SI. W międzyczasie zarówno IBM jak i NVIDIA zaimplementowały w swoich układach scalonych rozwiązania rodem z AI, jak np. Tensor Cores w V100, dzięki czemu Summit stał się potężnym superkomputerem SI. Dlatego też można przypuszczać, że Summit zostanie wykorzystany w zaawansowanych badaniach nad sztuczną inteligencją.

Pojawiły się też informacje, że poprzednik Summita, Titan, zostanie wyłączony. Summit jest ośmiokrotnie bardziej wydajny pod względem obliczeniowym i pięciokrotnie bardziej wydajny pod względem energetycznym. Gdy został uruchomiony w 2012 roku był najpotężniejszym superkomputerem na świecie i wciąż jest drugim najpotężniejszym superkomputerem w USA. Szczęśliwie cały kod rozwinięty dla Titana powinien działać też na Summicie.

Summit odegra też kluczową rolę w rozwoju superkomputerów eksaskalowych. Będzie to ostatni petaskalowy komputer w Oak Ridge. Laboratorium chce rozwijać na nim kod, który w ciągu najbliższych lat powinien trafić na pierwsze eksaskalowe systemy obliczeniowe.

Summit superkomputer Top500 ORNL Oak Ridge