Odkopano pierwsze ruiny z czasów dynastii hasmonejskiej

| Humanistyka

Archeolodzy odkopali w Jerozolimie pierwsze ruiny z czasów dynastii hasmonejskiej, uzupełniając w ten sposób ważną lukę w historii. Dynastia hasmonejska została założona w 148 roku p.n.e. przez Szymona Machabeusza i panowała do roku 37 p.n.e kiedy to rządy objął Herod Wielki, założyciel dynastii herodiańskiej.

Ruiny odkopano na parkingu centrum Givati, które znajduje się w Mieście Dawida, najstarszej części Jerozolimy. Trwające tam od wielu lat wykopaliska odsłoniły wiele wyjątkowych zabytków. Jednak pomimo intensywnych prac prowadzonych na terenie Jerozolimy dotychczas nie odkryto ruin z czasów hasmonejskich. Udało się to dopiero archeologom Doronowi Ben Amiemu i Yanie Tchekhanovets. Hasmonejskie miasto, które dobrze znamy z opisów Józefa, nagle ukazało się naszym oczom - mówią odkrywcy. Józef Flawiusz opisał znane mu miasto w "Wojnie żydowskiej" oraz "Dawnych dziejach Izraela". Niektórzy archeolodzy wykorzystują świadecto Flawiusza podczas swojej pracy.

Na budynek z czasów dynastii hasmonejskiej trafiono przed kilkoma miesiącami. Prowadzone prace ujawniły jego rozmiary. Ma on 4 metry wysokości, 64 metry kwadratowe powierzchni i ściany o grubości 1 metra. Wewnątrz znaleziono ceramikę i monety. Dzięki nim stwierdzono, że budynek pochodzi z początku II wieku przed Chrystusem.

Szymon Machabeusz dynastia hasmonejska Jerozolima