Rozwiązanie dla rejonów oddalonych od szpitali: ambulans podczepiany do motoru

| Medycyna
MIT Sloan School of Management

W Tanzanii wioski znajdują się często bardzo daleko od ośrodków opieki zdrowotnej. Śmiertelność ciężarnych stanowi więc tutaj spory problem. Wg statystyk, na każde 100 tys. żywych urodzeń przypada aż 400 zgonów wśród kobiet. Naukowcy z Okoa Project mają nadzieję, że uda się to zmienić za pomocą ambulansów podpinanych do motocykli.

MIT Sloan School of Management

Karetki mają być produkowane z lokalnych materiałów. Projektanci pomyśleli, by znajdowały się w nich nosze oraz miejsce dla drugiej osoby, np. położnej.

Dla osoby chorej lub ciężarnych 3-godzinna jazda na siodełku motoru jest [delikatnie mówiąc] niewygodna. Kobiety często rodzą na poboczach dróg - opowiada Eva Boal, studentka Szkoły Zarządzania Sloana z MIT-u.

Przez zły stan dróg typowe karetki nie są realną alternatywą. Wskutek tego tylko w mniej niż 50% przypadków u boku rodzącej znajduje się wykwalifikowana pomoc medyczna.

Karetki podpinane do motocykli wydają się [zaś] wszechstronne, dostępne i bezpieczne. Jest w nich wygodnie; kobieta może leżeć, a nie chwiać się z tyłu motocykla. Może też zabrać ze sobą rodzinę - zaznacza Boal.

Studentka dodaje, że dziś motocykliści często nie chcą nawet transportować ciężarnych, gdyż boją się, że po drodze coś się stanie. Ponieważ ambulans można odczepić od motoru, kierowcy nie muszą zmieniać swoich dotychczasowych pojazdów.

Obecnie trwają prace nad prototypem. Zespół zajmuje się m.in. kwestiami bezpieczeństwa. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, gotowy produkt zadebiutuje w styczniu 2018 r. Po zakończeniu nauki Boal chce się przeprowadzić do Tanzanii.

Tanzania ambulans motocykl ciężarne opieka medyczna Okoa Project MIT Eva Boal