Tesla uwalnia swoje patenty

| Ciekawostki
Tesla Motors

Elon Musk, dyrektor wykonawczy firmy Tesla Motors ogłosił, że jego przedsiębiorstwo uwalnia wszystkie należące doń patenty dotyczące samochodów elektrycznych. Od tej pory z patentów takich może bezpłatnie korzystać każdy, nawet najwięksi konkurenci Tesli.

Tesla Motors to firma, która odniosła największy chyba sukces na rynku samochodów elektrycznych. Firma dotychczas chroniła swoje rozwiązania intelektualne. Korzystaliśmy z ochrony patentowej, gdyż obawialiśmy się, że wielkie koncerny samochodowe skopiują nasze rozwiązania i wykorzystają swoje olbrzymie moce produkcyjne oraz rozbudowane sieci sprzedaży i marketingu do pokonania Tesli. To była wielka pomyłka. Rzeczywistość okazała się inna: programy produkcji samochodów elektrycznych (bądź też samochodów, które nie spalają węglowodorów) niemal nie istnieją w planach wielkich koncernów. Naszym prawdziwym konkurentem nie jest niewielki rynek samochodów elektrycznych, ale olbrzymia liczba pojazdów spalinowych, które każdego dnia opuszczają światowe fabryki - napisał Musk.

Właściciel Tesli dodał, że co roku na całym świecie powstaje blisko 100 milionów nowych samochodów. Jego firma nie jest w stanie samodzielnie konkurować na takim rynku. Dlatego też, chcąc wzmocnić rynek pojazdów elektrycznych, postanowiła udostępnić swoje patenty każdemu chętnemu, pod warunkiem, że wykorzysta je w dobrej wierze.

Tesla Motors patent samochód elektryczny