Toshiba lepiej pakuje dane

| Technologia

Toshiba skonstruowała prototypowy dysk twardy, który wykorzystuje technologię Discrete Track Recording (DTR). Pozwala ona na 50-procentowe zwiększenie gęstości zapisu danych.

Dzięki DTR Toshibie udało się zgromadzić 120 gigabajtów informacji na pojedynczym talerzu o średnicy 1,8 cala. Do wyprodukowania nowego dysku Japończycy wykorzystali standardowy talerz o pojemności 80 GB. Zastosowanie DTR pozwoliło na osiągnięcie gęstości zapisu rzędu 333 gigabitów na cal kwadratowy.

Masowa produkcja dysków z DTR ma się rozpocząć w 2009 roku.

Technika DTR polega na rozdzieleniu ścieżek na talerzach dysku za pomocą „wyżłobienia”. Dzięki temu interferencje sygnału pomiędzy sąsiadującymi ścieżkami uległy osłabieniu, a to z kolei pozwoliło na zmniejszenie odległości pomiędzy ścieżkami. Przewiduje ona również utworzenie specjalnego wzorca na powierzchni dysku, który pomaga w prowadzeniu głowicy zapisująco-odczytującej.

Technologia DTR wymaga użycia technik litograficznych wykorzystujących strumień elektronów. Toshiba korzystała z systemu, który opracowała sama w oparciu o „Nanometer-Scale Optical High Density Disk Storage System” – projekt wspierany przez japońską Organizację Rozwoju Nowych Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO).

Tworzenie "żłobień" jest najłatwiejsze w przypadku małych HDD, więc najpierw DTR znajdzie zastosowanie w dyskach spotykanych w przenośnych komputerach, otwarzaczach multimedialnych czy samochodowych systemach GPS.

Toshiba DTR Discrete Track Recording HDD dysk twardy