Treno di Dante: podróż zabytkowym pociągiem śladami Dantego

| Humanistyka

W tym roku Włochy obchodzą 700-lecie śmierci Dantego. Jedną z zaplanowanych atrakcji jest podróż zabytkowym pociągiem na trasie Florencja-Rawenna. Inauguracyjna jazda składem z początku XX w. (centoporte) odbyła się w zeszłą sobotę. Pociąg ma kursować w weekendy od 3 lipca do 10 października. Każdy pasażer otrzymuje pamiątkę w postaci miniaturowego wydania "Boskiej komedii".

Z powodów politycznych Dante został wygnany z rodzinnej Florencji. Przez resztę życia tułał się, podróżując głównie w rejonie między północną Toskanią a Emilią-Romanią.

Treno di Dante daje możliwość podziwiania tych terenów. Będzie się on zatrzymywać w miejscowościach Borgo San Lorenzo i Marradi w regionie Toskania, a także w Brisighelli i w Faenzie w regionie Emilia-Romania.

Skład wyrusza o 8.50 ze stacji Firenze Santa Maria Novella we Florencji. Do Rawenny, gdzie Dante zmarł 1321 r., dojeżdża o 12.20. Podróż powrotna rozpoczyna się o 17.55. Przyjazd do Florencji zaplanowano na 21.

Pierwszy symboliczny przejazd pociągu odbył się 6 czerwca. Treno di Dante podróżował wtedy Riccardo Muti, który dyrygował Orchestra Giovanile Luigi Cherubini na ponownym otwarciu Teatro degli Animosi w Marradi.

W swojej relacji Sylwia Wysocka, korespondentka PAP-u we Włoszech, przypomniała, że w Rawennie od maja br. otwarte jest nowoczesne muzeum Dantego, w którym zwiedzający w sugestywnej scenerii odbywają wirtualną podróż inspirowaną "Boską komedią". Tysiące turystów z Włoch i zagranicy odwiedzają też grobowiec ojca literatury włoskiej.

Treno di Dante Florencja Rawenna Dante Alighieri