Dziesiąte Ubuntu

| Technologia
Canonical

Canonical udostępni dzisiaj jubileuszową 10. już wersję systemu Ubuntu. Edycja oznaczona numerem 9.04 jest znana pod kodową nazwą "Jaunty Jackalope".

Ubuntu Linux liczy sobie 5 lat. System zadebiutował w 2004 roku i od tamtej pory stał się jedną z najpopularniejszych dystrybucji opensource'owego systemu operacyjnego.

Jednym z najważniejszych usprawnień jest skrócenie czasu startu systemu. Na komputerze Dell Inspiron mini9 uruchamia się on w ciągu 25 sekund. Jego poprzednia wersja potrzebuje 45 sekund.

Poprawiono mechanizmy usypiania i ponownego uruchamiania systemu na notebookach, ulepszono obsługę 3G i Wi-Fi.

Serwerowa wersja nowego Ubuntu została przygotowana tak, by nadawała się do zastosowania w chmurach obliczeniowych. System przeszedł testy na sprzęcie największych producentów sprzętu serwerowego - HP, Suna, IBM-a, Della czy Lenovo. Wciąż jeszcze, jak przyznaje Mark Shuttleworth, prezes Canonical, piętą achillesową systemu pozostaje brak certyfikatów od wielu producentów sprzętu.

Osoby, chcące sprawdzić jak sprawuje się Ubuntu 9.04 w chmurach obliczeniowych powinni skorzystać z serwisu Amazon EC2. Istnieje tam możliwość stworzenia swojej własnej chmury na serwerach Amazona.

Kolejnej edycji Ubuntu, o nazwie "Karmic Koala", możemy spodziewać się już w październiku.

 

Ubuntu Canonical Jaunty Jacalope chmura obliczeniowa