Biblioteka pokazuje największe skarby ludzkości

| Humanistyka

Na Uniwersytecie w Cambridge można oglądać jedne z najcenniejszych ksiąg i manuskryptów ludzkości. Udostępniono je w ramach otwartej właśnie wystawy z okazji 600-leca Biblioteki Uniwersytetu Cambridge. Wystawa "Lines of Thought: Discoveries that Changed the World" potrwa do 30 września bieżącego roku.

Odwiedzający wystawę będą mogli zobaczyć tak wyjątkowe dzieła, jak podpisana przez Newtona kopia Principia Mathematica, zapiski Darwina dotyczące ewolucji, liczące sobie 3000 lat chińskie kości do wróżb, tabliczkę glinianą z pismem klinowym sprzed 4000 lat czy też najwcześniejsze znane wersje 20 sztuk Shakespeare'a.

Wspomniana wystawa to wydarzenie dużej rangi. Aż 70% wystawionych zabytków jest pokazywanych po raz pierwszy. To m.in. Księga z Deer, rysunek anatomiczny Vesalisa, notatki Williama Morrisa dotyczące wydanego przezeń "Beowulfa" oraz prace Kopernika, Galileusza i Jocelyn Bell Burnell.

Na wyjątkowej wystawie można zobaczyć np. jak wygląda spisana na maszynie pierwotna wersja "Krótkiej historii czasu" Stephena Hawkinga, obejrzeć pierwsze wykonane przez Darwina rysunki obrazujące teorię ewolucji i drzewo filogenetyczne naczelnych czy przeczytać notatnik Edmunda Halleya, w którym opisał on i narysował Kometę Halleya (rok 1682). Wystawiono też pochodzący z II wieku naszej ery fragment "Odysei" Homera spisany na papirusie. Niezwykłym zabytkiem jest też Papirus Nasha, pochodzący z II wieku przed Chrystusem najstarszy fragment Starego Testamentu. Nie można nie wspomnieć o Kodeksie Bezy (Codex Bezae) czyli datowanym na V wiek naszej ery rękopisie Nowego Testamentu. To jeden z tekstów kluczowych dla zrozumienia Biblii. Kolejnym niezwykle istotnym dziełem jest kolorowa kopia "Budowy ludzkiego ciała" (1543) Vesalisa. To pierwsze wydane drukiem dzieło o anatomii człowieka i pierwsze opisujące dokładnie budowę ciała Homo sapiens. Vesalius wykazał w nim liczne błędy popełnione przez samego Galena. Skoro przy anatomii jesteśmy, warto wspomnieć o wystawionym pierwszym znanym opisie sekcji zwłok wykonanym na terenie Anglii (1564). Na wystawie zobaczymy też Księgę z Deer, łaciński ewangeliarz z X wieku, na marginesie którego najdziemy najstarsze znane zapiski w języku gaelickim szkockim.

Nie mogło zabraknąć też pierwszego katalogu Biblioteki w Cambridge. Pochodzi on z 1424 roku.

Wystawę podzielono na sześć działów tematycznych. Są to: Od glinianych tabliczek do wpisów na Twitterze (Rewolucja ludzkiej komunikacji), Ewolucja genetyki (Od Darwina do DNA), A słowo ciałem się stało (Komunikacja wiary), Na ramionach gigantów (Rozumienie grawitacji), Wieczne zapiski (Opowiadanie historii) oraz Ilustrowanie anatomii (Zrozumienie budowy organizmu).

To niezwykłe, że Biblioteka Uniwersytecka, której historia rozpoczyna się w 1416 roku do niewielkiego zbioru manuskryptów zamkniętych w drewnianych skrzyniach, rozrosła się do instytucji o światowym znaczeniu, która ma w swoich zbiorach 8 milionów książek i manuskryptów, miliardy słów, miliony obrazów i przechowyje tysiące lat historii ludzkiej myśli - mówi Anne Jarvis, dyrektor biblioteki. Tylko w Cambridge można znaleźć największe dzieła Newtona sąsiadujące z najważnieszymi rękopisami Darwina czy poezje Sassuna obok Biblii Gutenberga i archiwum Margaret Drabble - dodaje Jarvis.

Niezwykłą wystawę można obejrzeć też w internecie.

University of Cambridge biblioteka wystawa