Nietypowy wyrok ułatwi walkę z botnetami
Sąd Okręgowy dla Wschodniej Virginii wydał wyjątkowy wyrok, który powinien znacznie ułatwić walkę z botnetami. Na podstawie orzeczenia sądu Microsoft stał się właścicielem 276 domen używanych przez cyberprzestępców, którzy stworzyli botnet Waledac. Domeny te były wykorzystywane do kontrolowania botnetu.
Koncernowi udało się doprowadzić do zamknięcia botnetu już w lutym, dzięki zastosowaniu nietypowej konstrukcji prawnej, o której informowaliśmy przed kilkoma miesiącami. Obecny wyrok również jest nietypowy, gdyż, jak zauważa prawnik Microsoftu Richard Boscovich, właściciel przejętych domen nie został ustalony, a zatem nie mógł stawić się przed sądem by zaprotestować. Jednak dzięki uzyskaniu takiego wyroku prawnicy koncernu udowodnili, że amerykańskie prawo pozwala na przejęcie kontroli nad zarejestrowaną w USA domeną, z której prowadzona jest przestępcza działalność. Sezon na botnety został rozpoczęty. Zezwolenia na odstrzał wydano i mamy zamiar starać się o kolejne - powiedział Boscovich.
Waledac był w swoim czasie największym źródłem spamu i szkodliwego oprogramowania. W szczycie aktywności rozsyłał 1,5 miliarda niechcianych listów dziennie.
W ciągu ostatnich 7 dni, mimo że Waledac nie działa od kilku miesięcy, zauważono aż 58 000 pecetów, które 14,6 miliona razy próbowały nawiązać połączenie z przejętymi przez Microsoft domenami.
Istnieją dziesiątki dużych i setki małych botnetów - stwierdził T. J. Campana z Microsoftu. Botnety są obecnie podstawą przestępczej działalności - dodał.
Komentarze (6)
marc, 9 września 2010, 08:58
No nie wiem ... gdyby domeny przejal rzad, to moze mialoby to jakies uzasadniene, ale w sytuacji, gdy jest to komercyjny moloch posadzany - na rowni z Apple - o monopolizm w okreslonych sektorach rynku IT? USA i ich bezprecedensowe wyroki toruja droge do wynaturzen i ukladow.
Przemek Kobel, 9 września 2010, 11:37
Mariuszu, takie wyroki w naszym kraju to szara codzienność. Gdy kogoś pozywasz o drobniejsze kwoty, automatycznie wygrywasz, a druga strona ma x dni na odwołanie. A jeśli ten ktoś nie odbiera listów - bo np. obecnie mieszka w Chicago - to już jego pech (po trzecim nieodebraniu papierów z sądu uznaje się, że zostały doręczone). Potem oczywiście idzie się do komornika, i już jesteś na plusie.
Piękny biznes-plan, swoją drogą.
Heimo, 9 września 2010, 13:01
No nie wiem: każda domena wymaga zarejestrowania i uiszczenia opłaty. To koszt właściciela - w tym wypadku Microsoft musi chyba je szybko wyrejestrowywać. Po drugie, większość z tych domen (np x2.pl) ze względu na charakter jej przeznaczenia(wsparcie botneta) ma raczej niską wartość komercyjną.
Tu chodzi raczej o to, że zamknięcie domeny musi zostać wykonane przy współpracy z właścicielem lub pełniącym jego obowiązki - żeby uniknąć pozwu o niedopełnienie umowy rejestracji domeny.
Tolo, 9 września 2010, 13:27
Problem jest taki ze sąd przyznał prawo osobie trzeciej nie zważając na prawo właściciela. Pozbawił właściciela jakiegoś tam mienia za które zapłacił.
To tak jak ja bym próbował sprzedać komuś auto sąsiada. Równie dobrze można by było komuś zabrać komputer i dać go Microsoftowi bo był elementem botnetu.
Wystarczający w zupełności był by sądowy nakaz dezaktywacji domeny i usuniecie jej z puli bez przeniesienia własności na Microsoft bo wtedy była by to sprawa operatora który dostał wyrok sadu i właściciela który może się od wyroku odwołać, nie rozumie po co tam jest Microsoft to jest sprawa śmierdząca. Bo rodzi się jakiś dziwaczny precedens który uważany jest za sukces w walce dla dobra ludzkości ze złem.
wilk, 9 września 2010, 18:03
Tyle, że zakup ten służył tylko w celu prowadzenia działalności przestępczej. Jednocześnie zaznaczono, iż ich właściciel nie został ustalony, a nie sądzę, by ktokolwiek chciał się przyznać. A czemu jest tam Microsoft? Marketing i bogate zaplecze (finansowe) na przeprowadzanie takich akcji.
Tolo, 10 września 2010, 19:42
Tu jeszcze ciekawsze (w mojej opinii) podejście do problemu.
http://di.com.pl/news/33626,0,Opinie_Prokurator_nie_powinien_blokowac_domeny_wywolujacej_nielegalny_serwis.html