Windows 10 S całkowicie odporny na ransomware?

| Bezpieczenstwo IT
Monty Python

W ubiegłym miesiącu Microsoft udostępnił przeznaczony dla sektora edukacyjnego system Windows 10 S. Ta wersja OS-u pozwala na zainstalowanie tylko tych aplikacji, które zostały pobrane z Windows Store. Ma też wiele innych ograniczeń, jak np. niemożność zmiany domyślnej przeglądarki czy wyszukiwarki.

Teraz koncern z Redmond postanowił podkreślić, że Windows 10 S jest również wyjątkowo bezpieczny. Gigant twierdzi, że niemożność uruchomiania programów spoza oficjalnego firmowego obiegu czyni cały system bezpieczniejszym. Przedstawiciele Microsoftu informują, że żadne znane ransomware nie poradzi sobie z Windows 10 S.

Nowa lepiej zabezpieczona wersja Windows 10 pozwala na uruchomienie aplikacji pochodzących wyłącznie z Windows Store, co oznacza, że nie można uruchomić programów spoza ekosystemu Microsoftu, a dotyczy to też szkodliwego oprogramowania. Dlatego tez możemy stwierdzić, żadne znane ransomware nie działa na Windows 10 S.

Oczywiście nie oznacza to, że nowa wersja Windows jest całkowicie odporna na ataki. Zarówno w niej, jak i w przeglądarce Edge z pewnością istnieją dziury, które z czasem cyberprzestępcy będą starali się wykorzystać.

Windows 10 S Microsoft bezpieczeństwo ransomware