Aktualizacja Windows 7 na czystym dysku

| Technologia
Microsoft

Przed tygodniem ukazały się informacje, że możliwe jest przeprowadzanie czystej instalacji systemu Windows 7 za pomocą wersji aktualizacyjnej systemu. Microsoft właśnie poinformował, że manipulacje umożliwiające taki sposób aktualizacji, są w pełni zgodne z licencją użytkownika, o ile zachowana jest ciągłość kolejnych licencji.

Paul Thurrot, znany specjalista od Windows, poinformował, w jaki sposób użyć wersję upgrade do czystej instalacji. Należy mianowicie zainstalować Windows 7 ale nie aktywować go za pomocą klucza. Po zakończeniu instalacji należy upewnić się, że mechanizm Windows Update nie informuje o konieczności restartu systemu (w Menu Start nie powinno być pomarańczowej ikony obok przycisku zamknięcia systemu). Należy następnie w polu wyszukiwania Menu Start uruchomić Edytor Rejestru (polecenie regedit.exe), a następnie przejść do HKLM/Software/Microsoft/Windows/CurrentVersion/Setup/OOBE/. Tam zmieniamy MediaBootInstall z "1" na "0" i zapisujemy zmianę. Ponownie otwieramy Menu Start i wpisujemy komendę cmd, zobaczymy skrót do Linii komend. Klikamy nań prawym klawiszem i zaznaczamy opcję "uruchom jako administrator". W linii komend wpisujemy slmgr /rearm. Naciskamy Enter. System się zrestartuje. Dopiero wtedy aktywujemy go kluczem otrzymanym wraz z zakupionym oprogramowaniem.

Jak wyjaśnia Eric Ligman z Microsoftu, tego typu instalacja jest zgodna z licencją użytkownika końcowego (EULA) o ile użytkownik ten posiada licencję na pełną wersję systemu Vista lub XP, albo też, gdy instaluje w ten sposób Windows 7 na komputerze, do którego przypisana była licencja OEM.

Windows 7 czysta instalacja aktualizacja