Świetny na tablety, zły na pecety

| Technologia
Microsoft

Dyrektor ds. badawczych firmy Gartner przeprowadził testy systemu Windows 8 i wydał opinię, jakiej wiele osób się domyślało. Zdaniem Gunnara Bergera najnowszy system Microsoftu, używany na standardowym pececie, jest po prostu „zły“.

Berger otrzymał od Microsoftu tablet Samsunga z systemem Windows 8. Tutaj wrażenia były jednoznacznie pozytywne. Gigant z Redmond rozwiązał kilka problemów, z którymi borykają się korporacyjni użytkownicy innych tabletów, usiłujący korzystać na nich z oprogramowania dla firm. System niezwykle sprawnie pracuje, świetnie obsługuje sprzęt, ma wszystkie potrzebne sterowniki i uruchamia się błyskawicznie. Berger stwierdził nawet, że byłby w stanie zmienić swoje przyzwyczajenia i porzucić laptop oraz iPada na rzecz tabletu z Windows 8. Jednak dla osób korzystających z urządzeń bez ekranu dotykowego Windows 8 nie będzie, delikatnie mówiąc, wymarzonym systemem.

Niedawno przeprowadziliśmy zakrojone na szeroką skalę badania, w których pytaliśmy użytkowników korporacyjnych, czy zapoznali się z Windows 8. Większość z nich się śmiała. Znaczna część firm dopiero przechodzi na Windows 7, mało kto jest gotowy na migrację do Windows 8 - stwierdził Berger.

Swoje doświadczenia z Windows 8 na pececie podsumował jednym słowem - „złe“. Ekspert tak usprawiedliwia swoją opinię: niezwykle ważne menu są ukryte, łatwo można je przywołać za pomocą dotyku, ale jeśli korzystasz z myszy... Nie pamiętam, kiedy ostatni raz musiałem kogoś zapytać, jak się coś robi w klienckim systemie operacyjnym. Olbrzymi problem sprawia też uzyskanie z urządzenia przenośnego bezprzewodowego dostępu do peceta z Windows 8. Metro nie akceptuje wielu skrótów klawiaturowych, do których przyzwyczajeni są administratorzy.

Podsumowując, Berger stwierdził, że najnowszy OS Microsoftu to świetne rozwiązanie na rynek urządzeń z ekranami dotykowymi i pozwoli koncernowi z Redmond na uzyskanie tam silnej pozycji. Niestety, ja używam korporacyjnego desktopa, a takie komputery mają klawiaturę i myszkę i większość z zalet Windows 8 się tu nie sprawdza. Wydaje się, że Microsoft zapomniał o tym podczas projektowania tego systemu - uznał Berger.

Windows 8 tablet pecet wyświetlacz dotykowy myszka klawiatura