Windows ma konkurenta?

| Technologia
Open Handset Alliance

Zdaniem analityków Gartnera system Android może pokusić się o rzucenie wyzwania Windowsowi na rynku netbooków i smartfonów. Analitycy zauważyli, że na razie producenci komputerów nie sądzą, by system Google'a był gotowy do szerokiej rynkowej premiery jednak szybko się to zmienia. Został on, co prawda, stworzony jako OS dla smartfonów, ale rozbudowano go tak, że nadaje się dla niewielkich laptopów.

Podczas targów Computex pracownicy Gartnera zauważyli, że tam, gdzie Android działa, jego interfejs funkcjonuje lepiej niż Windows 7. Szansą Androida jest fakt, iż Microsoft oświadczył, że nie będzie przygotowywał wersji Windows 7 dla procesorów ARM, na których właśnie pracuje Android. Koncern z Redmond nie planuje też przygotowania Windows Mobile dla ARM. To z kolei daje wolną rękę Google'owi, który na części rynku nie będzie miał potężnego konkurenta.

Bardzo interesująco wypada porównanie urządzeń z procesorami ARM i Atom. Jest ich ciągle niewiele, ale za przykład mogą posłużyć netbooki Eee PC. Te z procesorem ARM są mniejsze i lżejsze, gdyż wspomniany CPU jest taktowany wolniejszym zegarem niż Atom, wydziela mniej ciepła, więc nie wymaga wydajnych systemów chłodzenia. Ponadto zużywa też mniej prądu.

Ciekawostką jest też zaprezentowany przez Acera netbook Android Aspire One. W tym przypadku Android został, po raz pierwszy, przygotowany do pracy z procesorem Atom, a więc zadebiutował na architekturze x86. Komputer Acera trafi do sprzedaży w trzecim kwartale bieżącego roku.

W tyle nie została też firma MIPS Technologies, która we współpracy z Embedded Alley przeportowała Androida na architekturę MIPS i pokazała działające urządzenia.

Windows Android Google Microsoft