Windows Hello obronił się przed bliźniętami

| Bezpieczenstwo IT
e³°°°, CC

Jednym z nowych mechanizmów bezpieczeństwa w Windows 10 jest Windows Hello, technologia biometryczna, która pozwala m.in. na logowanie się do komputera dzięki rozpoznawaniu twarzy. Korzysta ona z intelowskiej kamery RealSense używającej trzech kamer - działających w podczerwieni, z soczewkami 3D oraz tradycyjnych.

Dziennikarze The Australian postanowili sprawdzić, czy Windows Hello może oszukać korzystając z pomocy bliźniąt. Skorzystali z Australian Twin Registry i zaprosili do współpracy sześć par jednojajowych bliźniąt. Jedno z rodzeństwa zakładało konto wykorzystując do tego celu swoje zdjęcie, a następnie drugie z nich usiłowało się na to konto zalogować.
W pięciu przypadkach komputer nie dał się oszukać. Zalogować się mogło tylko to z bliźniąt, które było właścicielem konta. Nie pomogły próby oszukania systemu za pomocą zmian fryzury czy okularów. Możliwe za to było utworzenie wspólnego konta dla obu bliźniąt, wgranie zdjęć obu.

W przypadku jednej z par, 11-letnich dziewczynek, komputer po utworzeniu konta nie chciał dopuścić doń żadnego z bliźniąt. To jedyny przypadek, gdy Windows Hello i RealSense zawiodły. Dobra wiadomość jest taka, że ani razu do komputera nie została dopuszczona nieuprawniona osoba. Wydaje się zatem, że technologia Intela i Microsoftu dobrze spełnia swoją rolę.
Windows Hello to część większego projektu o nazwie Microsoft Passport. Gdy zostaniemy pozytywnie zidentyfikowani przez Windows Hello wówczas Microsoft Pasport ma nas bezpiecznie logować w innych programach czy na stronach internetowych. Usługa ma działać wszędzie tam, gdzie jest wykorzystywany protokół Fast ID Online.

W przyszłości. W ramach FIDO Alliance, którego celem jest stworzenie uniwersalnego systemu uwierzytelniania, współpracują ze sobą tacy giganci jak Microsoft, ARM, Google, Alibaba, Intel, MasterCard, NTT DoCoMo, Qulacomm, Samsung czy RSA. W przyszłość uwierzytelniania biometryczne może zastąpić hasła.

Windows Hello biometryka rozpoznawanie twarzy bliźnięta