Wykonano "jailbreaking" Windows RT

| Technologia
YouTube

Programista C.L. Rokr poinformował na swoim blogu, że znalazł sposób na zainstalowanie dowolnego oprogramowania w systemie Windows RT. Ta przeznaczona dla procesorów ARM wersja Windows 8 została zamknięta przez Microsoft w ten sposób, że pozwala na instalowanie wyłącznie oprogramowania posiadającego cyfrowy podpis koncernu z Redmond.

Rokr pisze, że w jądrze Windows istnieje wartość zwana "minimum signing level". W Windows 8 wynosi ona "0", co oznacza, iż można instalować dowolne oprogramowanie. W Windows RT wartość tę określono na "8", przez co możliwe jest tylko zainstalowanie oprogramowania z microsoftowym certyfikatem. Rokr odkrył, że możliwa jest zmiana tej wartości w pamięci komputera. Ustawienie jej na "0" pozwoli na zainstalowanie w Windows RT dowolnego programu. Oczywiście pod warunkiem, że jest on skompilowany z myślą o pracy na architekturze ARM.

Metoda Rokra ma jednak pewne wady. Ustawienie nie jest stałe, gdyż możemy zmienić wartość "minimum signing level" tylko w pamięci RAM. Po restarcie komputera wartość powraca do "8". Nie jest możliwa zmiana tej wartości w plikach systemowych, gdyż po zmianie zawartości plików Windows, ze względów bezpieczeństwa, nie uruchomi się. Oczywiście nie jest też możliwe instalowanie aplikacji z Windows Store bez płacenia za nie. Metoda Rokra tylko i wyłącznie daje użytkownikowi większą kontrolę nad urządzeniem.

Windows RT instalacja podpis