Może później?

| Technologia

Europejska premiera systemu Windows Vista może zostać opóźniona - taką ewentualność przedstawiła firma Microsoft, uzależniając datę premiery oprogramowania od antytrustowych wymagań Komisji Europejskiej.

O możliwych opóźnieniach poinformowali komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes brytyjscy członkowie Parlamentu Europejskiego oraz polski europoseł Michał Kamiński.

Wiosną zeszłego roku wysłaliśmy Komisji Europejskiech szczegółowe propozycje dotyczące wątpliwości związanych z nowymi funkcjami, jaki mają pojawić się w Viście i oczekujemy na odpowiedź - można przeczytać w liście Microsoftu do KE. Gdy uzyskamy takową odpowiedź, zorientujemy się, czy komisja żąda od nas dokonania dodatkowych zmian w produkcie oraz czy te będą miały wpływ na opóźnienie premiery w Europie.

Komisja jest jednak innego zdania. Decyzja o dopuszczeniu Visty na rynek europejski nie należy do Komisji. Zależy ona od tego, czy Microsoft w pełni będzie odpowiedzialny za swoje decyzje jako firmy postrzeganej jako monopolista posiadający wiedzę o zasadach, jakie panują w Unii Europejskiej.

Najnowszy system operacyjny Microsoftu zostanie zaprezentowany w dwóch etapach. W listopadzie firma z Redmond przedstawi wersje dla korporacji, natomiast w styczniu przyszłego roku w sklepach pojawi się Vista dla szerokiego grona odbiorców domowych.

Windows Vista Microsoft Neelie Kroes Komisja Europejska