Bankomaty na Windows XP

| Bezpieczenstwo IT
Martin Eian, CC

Businesweek informuje, że aż 95% światowych bankomatów wykorzystuje system Windows XP. Na szczęście większości z nich nie dotyczy problem, przed którym stoją domowi użytkownicy pecetów. W kwietniu bieżącego roku Microsoft przestaje dostarczać poprawki dla leciwego OS-u. Tymczasem z systemu tego korzysta niemal 30% właścicieli komputerów. Za kilka miesięcy nie będą one chronione przed atakami na nowo odkryte dziury.

Sytuacja właścicieli bankomatów nie jest aż tak dramatyczna. Znaczna część tych urządzeń korzysta z wersji Windows XP embedded, która będzie wspierana do końca 2016 roku. Ci, których bankomaty wykorzystują zwykłą wersję Windows XP podpisali z Microsoftem umowy na przedłużenie wsparcia. To kosztowne rozwiązanie, jednak daje nieco czasu na zmianę systemu operacyjnego. Wydaje się, że banki, które posiadają własne bankomaty i już pomyślały o zmianie systemu, w większości wybierają Windows 8. Trudno się takiej decyzji dziwić, gdyż system ten powstał pod kątem współpracy z wyświetlaczami dotykowymi.

Zmiana systemu w bankomatach może być bardzo kosztowna. Wszystko zależy od sprzętowej konfiguracji urządzenia. Te najstarsze nie będą w stanie sprawnie obsługiwać nowych systemów, zatem ich właściciel będzie musiał wydać tysiące dolarów na wymianę sprzętu.

Niewykluczone również, że część bankomatów działa na Windows XP, a właściciele nie podpisali z Microsoftem umowy na dodatkowe wsparcie. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że ich właściciele nie będą chcieli ryzykować i zdążą z wymianą systemu operacyjnego.

Windows XP bankomat wsparcie