Odnaleziono wielki okręt floty Henryka V?

| Humanistyka

Archeolodzy sądzą, że w mule rzeki Hamble leży pogrzebany Holigost, jeden z czterech 'wielkich okrętów' floty króla Henryka V, zbudowany na potrzeby wojny z Francją. Holigost (Duch Święty) brał udział w bitwach Wojny Stuletniej, która złamała morską potęgę Francji. O odkryciu okrętu poinformował doktor Ian Friel. Uczony przeglądał dokumentację do swojej książce o flocie Henryka V i natrafił na wskazówki dotyczące miejsca spoczynku okrętu. Wykonał zdjęcia lotnicze okolicy i twierdzi, że znalazł historyczną jednostkę. Holigost leży w pobliżu miejsca, w którym w latach 30. ubiegłego wieku odkryto okręt flagowy Henryka V, Grace Dieu.

Holigost był drugim z czterech 'wielkich okrętów' zbudowanych dla floty Henryka. Jednostka była jednym z zasadniczych elementów planu podboju Francji. Jej załogę stanowiło 200 marynarzy, a na pokład mogła zabrać dużą liczbę żołnierzy. Holigost miał wyporność 760 ton, szerokość kadłuba wynosiła ponad 12 metrów, a jego długość przekraczała 30 metrów. W roku 1423 niejaki Davy Owen schodząc pod wodę dokonał napraw okrętu. Prawdopodobnie jest to pierwsze udokumentowane wykorzystanie nurka do naprawienia jednostki pływającej.

Badanie wraku za pomocą sonaru i georadaru może potrwać miesiące, a nawet lata. Moim zdaniem dalcze badania Holigosta będą nawet ważniejszym wydarzeniem niż zidentyfikowanie Grace Dieu w latach 30. Holigost brał udział w dwóch najważniejszych bitwach morskich Wojny Stuletniej, które przetarły Anglii drogę do podboju północnej Francji - przypomina uczony. Był okrętem flagowym diuka Bedford w czasie oblężenia i zdobycia portu Harfleur w 1416 roku oraz wziął udział w lądowaniu Henryka V pod Chef de Caux (obecnie Sainte-Adresse) w 1417. Holigost to przebudowana hiszpańska jednostka Santa Clara, zdobyta przez Anglików w 1413 lub 1414 roku.

Wojna Stuletnia Holigost okręt Henryk V