XIX edycja konkursu Fizyczne Ścieżki rozstrzygnięta!

| Ciekawostki
NCBJ

Tegoroczna edycja konkursu Fizyczne Ścieżki została rozstrzygnięta. Finał Konkursu odbył się 19 kwietnia br. w kompleksie jądrowym Świerk. Jury Konkursu, składające się z naukowców reprezentujących uczelnie wyższe oraz pracowników instytutów badawczych w Polsce zgodnie uznało, że prace były niezwykle ciekawe i wykonane na bardzo wysokim poziomie. Wśród wyróżnionych prac znalazły się m.in. komora mgłowa przeznaczona do obserwowania promieniowania jonizującego, pojazd „Blackbird”, który może poruszać się szybciej niż wiatr, badania plam na Słońcu, a także rozważania, czy robot może zastąpić fizyka.

Laureaci konkursu zostali nagrodzeni stypendium Marszałka Województwa Mazowieckiego, a dwoje a nich otrzymało możliwość odbycia tygodniowego pobytu naukowego w Narodowym Centrum Badań Jądrowych i Instytucie Fizyki PAN. Dodatkowo, laureaci otrzymali znaczne ułatwienia w procesie ubiegania się o studia na kierunkach fizycznych na renomowanych uczelniach, takich jak Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet w Białymstoku, Politechnika Świętokrzyska oraz Politechnika Warszawska. W uznaniu wysiłku włożonego w przygotowania do Konkursu, wszyscy uczestnicy prezentacji z dnia 19 kwietnia, wraz z ich opiekunami naukowymi, otrzymali książki ufundowane przez Prezydenta Miasta Otwocka, Starostę Otwockiego oraz Narodowe Centrum Badań Jądrowych. Dodatkowo, zostali oni uhonorowani nagrodami rzeczowymi, które zostały zakupione dzięki wsparciu z projektu realizowanego w ramach programu Społeczna Odpowiedzialność Nauki II - "Organizacja XIX i XX edycji ogólnopolskiego konkursu fizycznego Fizyczne Ścieżki".

Podczas gali finałowej wręczono także Nagrodę im. Ludwika Dobrzyńskiego. Jest to forma upamiętnienia wspaniałego naukowca i popularyzatora nauki, który przez wiele lat był Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego Konkursu Fizyczne Ścieżki. Wyróżnienie to przyznaje się nauczycielom bądź opiekunom naukowym prac konkursowych, którzy z wyjątkowym zaangażowaniem wspierają rozwój naukowy swoich podopiecznych uczestniczących w Konkursie W tym roku uhonorowano mgr Janinę Kulę.

Uczestnicy konkursu mogli także wysłuchać wykładu dr Pawła Gory na temat „Sztuczna inteligencja – rewolucja naszych czasów”.

Organizatorzy, Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk, już dziś zapraszają wszystkich uczniów zainteresowanych fizyką do udziału w przyszłorocznej, jubileuszowej, dwudziestej edycji Fizycznych Ścieżek.
Więcej informacji na stronie fizycznesciezki.pl.

Konkurs Fizyczne Ścieżki jest co roku organizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki PAN dla uczniów klas 7–8 szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Honorowym patronatem wydarzenie objęli Ministrowie Nauki i Edukacji oraz Prezydent Otwocka. Nazwa rywalizacji nawiązuje do trzech ścieżek, którymi podąża współczesna fizyka – rozważań teoretycznych, eksploracji doświadczalnej oraz konstrukcji technicznej. W takich też konkurencjach uczestnicy mogą zgłaszać prace w postaci eseju, pracy naukowej lub pokazu zjawiska fizycznego. Do finału awansowało w tym roku po pięć najlepszych prac z każdej z dziedzin, a ich autorzy mieli okazję zaprezentować je przed jurorami, czyli znamienitymi polskimi fizykami, nauczycielami przedmiotów przyrodniczych i popularyzatorami nauki. Otwarte seminarium jest niezwykłym przeżyciem dla uczniów, ale także inspirującym doświadczeniem dla naukowców.

XIX edycja konkursu Fizyczne Ścieżki rozstrzygnięta!