Spór patentowy wstrzymał Xiaomi

| Technologia
Xiaomi

Chińska firma Xiaomi, która chce w ciągu najbliższych lat stać się jednym z największych producentów smartfonów na świecie, wstrzymała debiut swoich urządzeń w Indiach. Na przeszkodzie w rozpoczęciu ekspansji stanął spór patentowy z Ericssonem. Analitycy ostrzegają, że w miarę, jak Xiaomi będzie mocnej wchodziła na rynek, powinna liczyć się kolejnymi pozwami o naruszenie praw patentowych.

Nieporozumienia z Ericssonem trwają już ponad trzy lata. Szwedzki koncern od dawna zwraca uwagę, że chińska firma narusza jego patenty. Dotychczas Chińczycy odmawiali płacenia tantiem, dlatego Ericsson zdecydował się na oddanie sprawy do sądu. Xiaomi zapowiada, że będzie współpracowało z Ericssonem na rzecz rozwiązania sporu. To prawdopodobnie będzie chińską firmę kosztowało sporo pieniędzy.

Xiaomi powstała w 2010 roku, a już w roku bieżącym została największym chińskim producentem telefonów komórkowych. Firma nie posiada wielu patentów, jest więc pod tym względem w gorszej sytuacji, niż przedsiębiorstwa od dawna działające na rynku. Błyskawiczny wzrost Xiaomi sprowadzi na tę firmę kłopoty. Coraz więcej przedsiębiorstw będzie używało swoich praw patentowych w walce z nią.

Xiaomi patent Ericsson