Yale udostępnia swoje zbiory w sieci

| Ciekawostki

Yale University udostępnił w sieci swoje archiwa i biblioteki. Z czasem każdy chętny będzie mógł oglądać miliony obiektów przechowywanych przez uczelnię. Obecnie w sieci udostępniono niemal 260 000 zdjęć, które może przeglądać dzięki specjalnie przygotowanemu katalogowi.

Władze uczelni chcą w ten sposób jak najszerzej udostępnić kulturowe dziedzictwo, które ma ona w swoich zbiorach.

Zdjęcia można dowolnie kopiować i używać bez żadnych ograniczeń.

Niezwykle bogate zbiory Yale obejmują m.in. stelle z hieroglifami, rękopisy Mozarta, obrazy Williama Blake'a czy pochodzącą z XV wieku złotą rękojeść sztyletu z Jawy.

Mimo, iż zbiór fotografii 260 tysięcy obiektów robi wrażenie, musimy pamiętać, że to tylko znikoma część kolekcji Yale. Uczelnia ta dysponuje bowiem jednymi z największych zbiorów na świecie. Warto wspomnieć, że samo tylko Peabody Museum of Natural History może pochwalić się 12 milionami obiektów. Z kolei Yale University Art Gallery i Yale Center for British Art szczyci się słynnymi zbiorami sztuki od czasów starożytnych po współczesne. Nie można pominąć też bibliotek Yale, które tworzą siódmy na świecie pod względem wielkości system biblioteczny. W 18 bibliotekach znajduje się ponad 10 milionów woluminów oraz olbrzymia liczba manuskryptów i dokumentów.

 Część kolekcji można obejrzeć na specjalnie przygotowanym pokazie slajdów.

Yale University zbiory cyfrowa biblioteka