Gigantyczny zbiornik magmy pod Yellowstone

| Nauki przyrodnicze
Ed Austin and Herb Jone, National Park Service

Głęboko pod Parkiem Narodowym Yellowstone, który jest jednym z najbardziej aktywnych systemów wulkanicznych, odkryto gigantyczny zbiornik częściowo stopionych skał. Materiału jest tam tak dużo, że można by nim 11-krotnie wypełnić Wielki Kanion Kolorado.

Nauka już dawno zidentyfikowała zbiornik magmy, który odpowiadał za potężne erupcje sprzed 2 milionów lat, 1,2 miliona lat i 640 000 lat temu. Nowo odkryty zbiornik jest położony głębiej i jest 4,5-krotnie większy.

Obecność drugiej komory z magmą nie oznacza, że wystąpienie wielkich erupcji wulkanicznych jest bardziej lub mniej prawdopodobne. Nie zmienia to ryzyka - mówi Jamie Farrell, sejsmolog z University of Utah. Jednak odkrycie to dostarcza nam nowych informacji na temat przepływu magmy w skorupie ziemskiej.

Nowo odkryty zbiornik znajduje się na głębokości 20-45 kilometrów, a jego objętość wynosi 46 000 kilometrów sześciennych. Jest on wypełniony gorącymi skałami, z których znaczna część jest rozmiękczona i przypomina gąbkę, a około 2% jest całkowicie stopione.

Naukowcy od dawna podejrzewali istnienie tego zbiornika, jednak dotychczas nie potrafili udowodnić jego istnienia.

Yellowstone magma zbiornik erupcja