ZIKV-117 powstrzymuje wirus Zika

| Medycyna
Dr Guntur Fibriansah/Duke-NUS Medical School

Podczas wstępnych badań prowadzonych przez naukowców z Vanderbilt University Medical Center i Washington University School of Medicine wyizolowano ludzkie przeciwciało monoklonalne, które wydaje się chronić organizm przed wirusem Zika. Przeciwciało ZIKV-117 nie tylko zmniejszyło liczbę wirusów w organizmie dorosłej myszy ale uchroniło płód ciężarnej przed zarażeniem.

Na następnym etapie badań naukowcy przetestują ZIKV-117 na naczelnych. Jeśoi i te testy się powiodą przeciwciało zostanie wykorzystane w badaniach nad rozwojem leku przeciwko wirusowi Zika. Te naturalne przeciwciała występujące w organizmie człowieka są pierwszym środkiem, który zapobiega infekcjom wirusem Zika i chroni płód - mówi doktor James Crowe, dyrektor Vanderbilt Vaccine Center. Jesteśmy podekscytowani, gdyż być może zyskaliśmy terapię przeciwciałami, które mogą posłużyć do ochrony ciężarnych kobiet - dodaje.

W ciągu ostatnich 15 lat Crowe i jego zespół opracowali wydajną metodę izolowania ludzkich przeciwciał monoklonalnych. We współpracy z grupą doktora Michaela S. Diamonda z Washington University pracują przy wielu projektach, których celem jest wyizolowanie przeciwciał na takie choroby jak denga, chikungunya czy właśnie zika.

Zika wirus ZIKV-117 przeciwciało