Zune powstanie w fabrykach Toshiby

| Technologia

Microsoft poinformował, że Zune, odtwarzacz multimedialny, który ma być konkurencją dla iPoda, będzie produkowany przez Toshibę. Rzecznik prasowa koncernu potwierdziła, że skierowany przez Toshibę do Federalnej Komisji Komunikacji (FCC) wniosek dotyczący odtwarzacza odnosi się właśnie do microsoftowego Zune.

Z wniosku wiadomo, że urządzenie zostanie wyposażone w 3-calowy wyświetlacz LCD, dysk twardy o pojemności 30 gigabajtów oraz moduł łączności bezprzewodowej. Zune ma trafić do sklepów jeszcze w bieżącym roku.

Microsoft czeka trudne zadanie jeśli naprawdę myśli o konkurowaniu z Apple\'m. Zarówno iPod jak i sklep muzyczny iTunes to światowi liderzy na swoich segmentach rynku. Do iPoda należy ponad 50% rynku odtwarzaczy multimedialnych, a za pośrednictwem iTunes sprzedawanych jest 70% plików muzycznych na terenie USA.

We wniosku, który trafił do FCC Toshiba nazywa odtwarzacz "Pyxis". Opisano w nim w jaki sposób użytkownicy mogą wymieniać zdjęcia i pliki muzyczne za pomocą łączności bezprzewodowej. "Pyxis" wyposażono również w funkcję "DJ", która umożliwia strumieniowe przesyłanie muzyki do czterech użytkowników równocześnie.

Nie wiadomo ile miałoby kosztować nowe urządzenie. Toshiba sprzedaje swój własny odtwarzacz z 30-gigabajtowym dyskiem za 350 dolarów. Ma on jednak mniejszy ekran i brakuje w nim łączności bezprzewodowej.

Zune Pyxis Toshiba Microsoft iPod iTunes Apple odtwarzacz multimedialny