Ruchowy eliksir dłuższego życia

| Zdrowie/uroda
Sheffield Tiger, CC

Osoby, które intensywnie ćwiczą, mają dłuższe telomery od ludzi z umiarkowaną aktywnością fizyczną i prowadzących siedzący tryb życia.

Fakt, że masz 40 lat, nie oznacza, że biologicznie również jesteś w tym wieku. Wszyscy znamy kogoś, kto nie wygląda na swoje lata (wydaje się młodszy). Im bardziej jesteśmy aktywni fizycznie, tym mniej starzeje się nasz organizm - podkreśla prof. Larry Tucker z Brigham Young University.

Telomery to ochronne sekwencje z nukleotydów, które zabezpieczają przed "przycinaniem" chromosomów po ich podwojeniu w czasie podziału komórki. Telomer skraca się przy każdym podziale komórki. Każde przycięcie zwiększa zaś ryzyko nowotworzenia.

Amerykanin odkrył, że w porównaniu do osób prowadzących siedzący tryb życia i umiarkowanie aktywnych, duża aktywność fizyczna przekłada się w długości telomerów na wiek młodszy o, odpowiednio, 9 i 7 lat. Za bardzo aktywnych uznawano mężczyzn biegających po 40 min 5 dni w tygodniu i kobiety biegające po pół godziny również 5 dni w tygodniu.

Jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą różnicę w zakresie spowolnienia biologicznego starzenia, wydaje się, że odrobina ćwiczeń nie wystarczy. Potrzeba regularnych, intensywnych treningów.

Tucker analizował dane 5823 dorosłych, którzy brali udział w National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES 1999-2002).

Autor publikacji z pisma Preventive Medicine wyliczył, że każdy rok wieku chronologicznego to telomer krótszy o 15,6 pary zasad. Okazało się, że najkrótsze telomery występowały u ludzi prowadzących siedzący tryb życia: na ich końcach znajdowało się 140 par zasad mniej niż w telomerach osób bardzo aktywnych. Na kolejnych miejscach znaleźli się, jak można było przewidzieć, ludzie ćwiczący niewiele i umiarkowanie; w ich przypadku telomery były krótsze o, odpowiednio, 137 i 111 par zasad. Co ciekawe, nie znaleziono różnicy długości telomerów między ludźmi z niewielką bądź umiarkowaną aktywnością fizyczną i osobami prowadzącymi siedzący tryb życia.

Choć nie wiadomo, jaki dokładnie mechanizm stoi za ochronnym wpływem ruchu na telomery, Tucker przypomina, że wcześniejsze badania pokazały, że długość telomerów jest ściśle uzależniona od stanu zapalnego i stresu oksydacyjnego, a ćwiczenia zmniejszają i jedno, i drugie.

Wiemy, że regularna aktywność fizyczna ogranicza śmiertelność i wydłuża życie, teraz dowiedzieliśmy się o dodatkowej korzyści w postaci zachowania telomerów.

aktywność fizyczna telomery długość Larry Tucker