Wystarczy nieco aktywności

| Zdrowie/uroda
oedipusphinx — — — — theJWDban (Karl-Ludwig Poggemann), CC

Z wydawanego przez American Heart Association pisma Circulation: Heart Failure dowiadujemy się, że wystarczy nieco ponad godzina umiarkowanych bądź pół godziny intensywnych ćwiczeń dziennie, by o 46% zmniejszyć ryzyko niewydolności serca.

Niewydolność serca to powszechnie występujące schorzenie. W krajach rozwiniętych pochłania ono 2% wszystkich wydatków na ochronę zdrowia, a od 30 do 50 procent osób z tym schorzeniem umiera w ciągu 5 lat od postawienia diagnozy.

Badacze ze Szwecji przeanalizowali dane dotycząc 39 805 osób w wieku 20-90 lat. Studium rozpoczęło w roku 1997 i wówczas żadna ze wspomnianych osób nie cierpiała na niewydolność serca. Uczeni śledzili losy tych ludzi przez ostatnich 17 lat i stwierdzili, że im bardziej aktywna fizycznie osoba, tym mniejsze ryzyko niewydolności. Odkryli także, że aktywność jest równie korzystna dla kobiet jak i mężczyzn. Niewydolność serca najczęściej dotykała osób starszych, mężczyzn, gorzej wykształconych, z wyższym BMI, większym stosunkiem talii do bioder oraz u cierpiących na cukrzycę, mających wysoki poziom cholesterolu i wysokie ciśnienie.

Nie musisz biegać w maratonach, by odnosić korzyści z aktywności fizycznej. Nawet jej dość niski poziom daje pozytywne efekty. Aktywność obniża wiele czynników składających się na niewydolność serca, co zmniejsza ryzyko wystąpienia samej niewydolności oraz wielu innych chorób serca - mówi Kasper Andersen, współautor badań. Uczony zauważa, że Zachód promuje siedzący tryb życia. W wielu budynkach trudno znaleźć schody, mamy rozwinięte systemy transportu, a ulubionym sposobem spędzania czasu jest oglądanie telewizji i surfowanie po internecie. Tymczasem przejażdżka na rowerze, rezygnacja z windy na rzecz schodów czy spacer do sklepu mogą znacząco zwiększyć ilość dziennej dawki aktywności fizycznej i znacząco wpłynąć na nasze zdrowie.

aktywność serce niewydolność serca