Cesarskie cięcie zwiększa ryzyko alergii

| Zdrowie/uroda
Kelly Suelicencja: Creative Commons

Specjaliści z Henry Ford Health System donoszą, że dzieci urodzone za pomocą cesarskiego cięcia są bardziej narażone na rozwój alergii niż te, które urodziły się w sposób naturalny. Naukowcy odkryli, że gdy dziecko, które przyszło na świat w wyniku cesarskiego cięcia, jest narażone na wysoki poziom powszechnie spotykanych alergenów, to istnieje pięciokrotnie większe ryzyko w porówananiu z dziećmi urodzonymi w sposób naturalny, że przed ukończeniem 2. roku życia zapadnie na alergię.

Christine Cole Johnson, główna autorka badań, uważa, że wzmacnia to hipotezę mówiącą o wpływie drobnoustrojów na zdrowie dzieci. Sądzimy, że wystawienie dziecka na kontakt z bakteriami obecnymi w kanale rodnym, ma wpływ na jego system odpornościowy - stwierdziła pani doktor. Uczona dodaje, że w przewodzie pokarmowym dzieci urodzonych za pomocą cesarskiego cięcia znajduje się taki zestaw mikroorganizmów, który może czynić ich organizmy bardziej podatnymi na wytwarzanie przeciwciała immunoglobuliny E (IgE). A to właśnie obecność IgE jest powiązana z rozwojem alergii i astmy.

Naukowcy doszli do powyższych wniosków po badanich, w których brało udział 1258 dzieci urodzonych w latach 2003-2007. Maluchy badano gdy miały miesiąc, pół roku, rok i dwa lata. Na potrzeby badań pobierano próbki z pępowiny, kału, krwi, krwi matki i ojca, mleka matki, badano kurz w domu, zwierzęta domowe, wystawienie na dym papierosowy, historię alergii i astmy w rodzinie, hisotrię choroby dziecka oraz zażywane przez nie lekarstwa.

Badania finansowały Henry Ford Hospital oraz Narodowy Instytu Alergii i Chorób Zakaźnych.

alergia poród cesarskie cięcie