Terapia w środowisku wirtualnym zmniejsza pociąg do alkoholu

| Psychologia
Kirti Poddar, CC

Rzeczywistość wirtualną można wykorzystać w terapii alkoholizmu. Małe studium z udziałem 12 osób wykazało, że zmniejsza ona chęć sięgnięcia po alkohol.

Technologia tę stosuje się już w psychologii i psychiatrii, np. w terapii fobii i zespołu stresu pourazowego, gdzie w bezpiecznej i kontrolowanej przestrzeni chorego wystawia się na działanie sytuacji wyzwalających strach lęk. Pacjent uczy się lepszego radzenia sobie z bodźcami w realnym życiu - wyjaśnia dr Doug Hyun Han ze Szpitala Uniwersyteckiego w Seulu.

Mniej wiadomo o tym, czy rzeczywistość wirtualna pomaga walczyć z uzależnieniami, ale niektóre dowody sugerują, że zmniejsza pociąg do tytoniu i alkoholu.

By to wyjaśnić, Koreańczycy zebrali 12-osobową grupę alkoholików. Wszyscy przeszli tygodniowe odtrucie, a następnie 10 sesji terapii wirtualnej (2 sesje tygodniowo przez 5 tygodni).

W sesjach pacjenci stykali się z 1) relaksującym otoczeniem, 2) sytuacją wysokiego ryzyka, gdzie chorzy byli w restauracji, a inni ludzie pili oraz 3) sytuacją awersyjną: widokiem, odgłosami i zapachami ludzi, którzy poczuli się źle wskutek upojenia alkoholowego.

Przed rozpoczęciem eksperymentu alkoholicy przeszli tomografię komputerową i pozytonową tomografię emisyjną mózgu. Okazało się, że w porównaniu do grupy kontrolnej zdrowych osób, alkoholicy mieli wyższy metabolizm w układzie limbicznym, co jak tłumaczą Koreańczycy, wskazuje na podwyższoną wrażliwość na bodźce, np. alkohol. Po zakończeniu programu tempo przemiany materii spadło, co sugeruje zmniejszenie pociągu do alkoholu.

Choć wyniki wydają się interesujące, potrzeba badań podłużnych, które wykażą, czy terapia w środowisku wirtualnym daje długofalowe rezultaty i chroni przed nawrotami choroby alkoholowej.

alkoholizm rzeczywistość wirtualna terapia pociąg dr Doug Hyun Han