Nowy algorytm poradzi sobie z komputerami kwantowymi?

| Bezpieczenstwo IT
lokaltog

Matematycy z Washington State University (WSU) twierdzą, że opracowali algorytm kryptograficzny, który potrafi oprzeć się atakom ze strony komputerów kwantowych.

Obecnie używane szyfry to bardzo długie ciągi liczb. By je złamać konieczne jest znalezienie liczb pierwszych, których mnożenie daje poszukiwaną liczbę. Współczesne komputery mają zbyt małą moc obliczeniową, by poradzić sobie z tym problemem w rozsądnym czasie. Jednak komputery kwantowe będą miliony lub nawet miliardy razy bardziej wydajne. Błyskawicznie złamią współczesne zabezpieczenia stosowane do ochrony transakcji w internecie.

Nathan Hamlin, dyrektor Math Learning Center na WSU twierdzi, że we współpracy z emerytowanym profesorem matematyki Williamem Webbem, opracowali algorytm odporny na ataki komputerów kwantowych. Naukowcy wykorzystali problem plecakowy i stworzyli na jego potrzeby nowy system liczbowy znacznie bardziej skomplikowany niż systemy dziesiętny i dwójkowy. Dzięki użyciu złożonych łańcuchów cyfr stworzyliśmy nową wersję problemu plecakowego, który nie może być złamany za pomocą standardowych metod ataku - mówi Webb. Ich zdaniem nowy algorytm w epoce komputerów kwantowych będzie mógł skutecznie zastąpić dzisiejsze szyfry wykorzystujące klucze publiczne.

Problem plecakowy powstał pod koniec XIX wieku. Opisuje on dużą liczbę (symbolizowaną przez plecak) i wiele małych obiektów (mniejsze liczby i cyfry). Zadanie polega na optymalnym wypełnieniu plecaka. W latach 70. ubiegłego wieku zaproponowano algorytm szyfrujący wykorzystujący problem plecakowy. Jednak szybko został on złamany i specjaliści przestali się interesować problemem plecakowym. Problem plecakowy to prosty, elegancki problem, z którym sobie jednak poradzono. Zastanawialiśmy się, czy można go poprawić i spowodować, by kod był bezpieczny - mówi Webb.

Naukowcy znaleźli i poprawili liczne błędy w kodzie problemu plecakowego. Stworzyli w ten sposób algorytm, który – jak sądzą – będzie odporny na niektóre typy ataków i będzie nadawał się do zabezpieczania transakcji internetowych w epoce komputerów kwantowych.

atak algorytm problem plecakowy