Atmosferyczna huśtawka z przeszłości
Przed 2,5 miliardami lat, zanim w atmosferze Ziemi pojawił się tlen, jej skład wielokrotnie się zmieniał, przechodząc pomiędzy stanem atmosfery bogatej w węglowodory i pozbawionej tych związków.
Zdaniem uczonych z Newcastle University, taka huśtawka składu jest podobna do procesów zachodzących obecnie na Tytanie, księżycu Saturna, a jej przyczyną była działalność mikroorganizmów.
Używane dotychczas modele wskazywały, że wczesna atmosfera Ziemi mogła zostać ogrzana przez rodzaj organicznej mgły. Przeprowadziliśmy geochemiczne analizy osadów, które dowiodły istnienia takiego zjawiska. Jednak zamiast długotrwałego ‚mglistego’ okresu znaleźliśmy sygnały wskazujące, że dochodziło raczej do huśtawki zmian w składzie, spowodowanej działalnością mikroorganizmów - mówi doktor Aubrey Zerkle. To daje nam wgląd we wczesną atmosferę Ziemi, jeszcze sprzed okresu wzbogacenia jej w tlen, i pokazuje, jak ważną rolę odgrywał wówczas metan - dodaje.
Naukowcy przeanalizowali liczące sobie 2,65-2,5 miliarda lat osady z południa Afryki. Znaleźli dowody, że mikroorganizmy żyjące w oceanach produkowały tlen, jednak izotopy węgla i siarki wskazują, iż niewiele z tego tlenu przedostawało się do atmosfery.
Z badań wynika również, że ciągłe wahania składu skończyły się, gdy do atmosfery przedostała się wystarczająca ilość tlenu.
Najbardziej zdumiewającym odkryciem jest fakt, że te zmiany były nieciągłe. Atmosfera przechodziła od jednego stabilnego stanu, w drugi stan stabilny. To przypomina procesy klimatyczne, które zachodzą obecnie, i pokazuje, jak bardzo delikatna równowaga może istnieć pomiędzy różnymi stanami atmosfery - dodaje współautor badań, doktor James Farquhar z University of Maryland.
Komentarze (3)
Eco_PL, 20 marca 2012, 23:57
Ciekawe, jaki byłby efekt rozpylenia jakichś ekstremo-fili na Wenus.
Pan_Feanor, 21 marca 2012, 20:14
Żadne - atmosfera Wenus zniszczyła by je w kilka sekund
Eco_PL, 21 marca 2012, 23:19
Na Ziemi jest wiele takich miejsc o których się dotychczas sądziło, że zabijają wszelkie formy życia w kilka sekund. W tych to miejscach znajduje się coraz więcej np. bakterii, które świetnie sobie radzą w środowisku o zwiększonym zasoleniu, w składowiskach odpadów promieniotwórczych, w miejscach zawierających związki arsenu, w ekstremalnie niskich, lub wysokich temperaturach. Dlaczego więc jedna z tych form życia nie mogła by dostosować się do warunków panujących na Wenus. Przecież nie wszędzie panuje temperatura +400stC, lub tez pada deszcz kwasu siarkowego.