Strasi ojcowie mają mniej atrakcyjne dzieci?

| Nauki przyrodnicze
SantaRosa OLD SKOOL, CC

Twarze dzieci starszych ojców są mniej atrakcyjne. To skutek dodatkowych mutacji genetycznych w plemnikach.

Znaleźliśmy znaczący negatywny związek między wiekiem ojca a atrakcyjnością ludzkiej twarzy. Efekt jest bardzo widoczny. Ktoś, kto urodził się 22-letniemu ojcu, jest o 5-10% bardziej atrakcyjny od dziecka ojca 40-letniego [...] - opowiada Martin Fieder, profesor antropologii z Uniwersytetu Wiedeńskiego.

Naukowcy, których artykuł ukazał się w Nature, poprosili grupę 6 mężczyzn i 6 kobiet o ocenę twarzy 4018 mężczyzn i 4416 kobiet (większość miała 18-20 lat). Austriacy stwierdzili, że dzieci starszych ojców konsekwentnie uznawano za mniej atrakcyjne (nie patrzono na wiek matek).

Z wiekiem dokładność kopiowania DNA podczas spermatogenezy spada. Fieder wyjawia, że co 16 lat wskaźnik mutacji ulega podwojeniu. Inni naukowcy znaleźli u 20-latka 25 mutacji na plemnik, a u 40-latka 65. Do 56. r.ż. ich liczba znowu zwiększa się 2-krotnie.

Profesor dodaje, że opisywane wyniki nie przesądzają, że wszystkie dzieci starszych ojców będą mniej atrakcyjne, bo wygląd zależy w dużej mierze od atrakcyjności samego rodzica.

atrakcyjność twarz mutacje plemniki ojciec wiek Martin Fieder