UPS inwestuje w autonomiczne ciężarówki

| Technologia
UPS

UPS zainwestowało w firmę TuSimple, która specjalizuje się w rozwoju autonomicznych ciężarówek. Obie firmy współpracują od maja, kiedy to rozpoczęły wspólne testy pojazdów na liczącej około 190 kilometrów trasie Phoenix-Tucson. Teraz UPS zdecydowało się kupić mniejszościowe udziały w TuSimple.

Testy prowadzone są w pełni autonomicznie. Ciężarówki jeżdżą samodzielnie. W kabinie znajdują się, zgodnie z wymogami prawa, kierowca oraz inżynier TuSimple, którzy nadzorują pojazd.

Rozwojem technologii autonomicznych pojazdów zajmuje się co najmniej kilkanaście firm w USA. Wydaje się, że TuSimple zostało wybrane przez UPS ze względu na know-how dotyczący takich rozwiązań jak np. hamowanie. Jak mówią przedstawiciele TuSimple, zatrzymanie 16-kołowej ciężarówki, która może przewodzić ładunki o ciężarze powyżej 15 ton, to jeden z najtrudniejszych manewrów. "Droga hamowania takiego pojazdu to około 100 metrów. To znacznie więcej niż zwykłych samochodów. Musimy więc nadzorować przestrzeń na ponad 300 metrów przed pojazdem", stwierdził rzecznik prasowy firmy.

UPS pokłada wielkie nadzieje w autonomicznych ciężarówkach. Przydadzą się one przede wszystkim w najbardziej pracowitych okresach w roku, gdy UPS musi zlecać przewozy firmom trzecim. Firma kurierska uważa, że na kosztach wynagrodzeń dla kierowców oraz kosztach paliwa mogłaby zaoszczędzić nawet 30% całkowitych kosztów transportu.

Firma TuSimple została założona w 2015 roku przez Xiaodi Hou, który na Caltechu (California Institute of Technology) zrobił doktorat na wydziale informatyki i systemów neuronowych. Jestem przekonany, że TuSimple dostarczy na rynek pierwszą w pełni autonomiczną ciężarówkę, stwierdził Hou.

autonomiczna ciężarówka UPS firma kurierska TuSimple