Delfin biały prawdopodobnie wyginął

| Nauki przyrodnicze

Baiji czyli żyjący w Jangcy słodkowodny delfin biały najprawdopodobniej wyginął. Zwierzę, które przetrwało na Ziemi 20 milionów lat, nie było w stanie poradzić sobie z zanieczyszczeniem, kłusownictwem i zwiększonym ruchem na rzece.

Grupa naukowców z Chin, Japonii, Wielkiej Brytanii i USA przez sześć tygodni szukała śladów delfina i nie natrafiła na nie. Baiji prawdopodobnie wyginął – mówi Wang Ding, jeden z czołowych światowych ekspertów specjalizujących się w tym gatunku. Jeśli tak się stało, to biały delfin jest pierwszym od 50 lat gatunkiem ssaka, który zniknął z powierzchni Ziemi. Baiji to kuzyn zagrożonego wyginięciem delfina butlonosego.

Wang nie traci jednak nadziei. Być może delfinom udało się przeżyć, jednak nadzieja na to jest coraz mniejsza. Prowadzona przez niego ekspedycja była kolejną, która nie natrafiła na ślady zwierzęcia.

Ostatnio baiji był widziany ponad 2 lata temu. Charakterystyczną cechą tego zwierzęcia jest długi nos.

Jeszcze 100 lat temu w Jangcy żyło 5000 delfinów słodkowodnych. Ostatnio były one liczone w 1997 roku. Zanotowano wówczas obecność zaledwie 13 osobników. Naukowcy oceniają wyginięcie baiji jako „wielką tragedię”. Delfin z Jangcy był wyjątkowym ssakiem, który ponad 20 milionów lat temu wyodrębnił się z innych gatunków – mówi Sam Turvey z Londyńskiego Towarzystwa Zoologicznego.

Inne żyjące w Jangcy gatunki, takie jak jesiotr chiński czy morświn bezpłetwy są skrajnie zagrożone.

Specjaliści z World Wildlife Fund (WWF) zauważają, że wyginięcie delfina, wskazuje na znaczne zanieczyszczenie rzeki. Jest to niebezpieczne nie tylko dla zwierząt, ale i dla ludzi od niej uzależnionych.

Wyginięcie delfina białego oznacza, że zniszczono kompletną gałąź drzewa ewolucji i pokazuje, iż powinniśmy wziąć na siebie odpowiedzialność za los naszej planety – dodał Turvey.

baiji delfin biały Jangcy