Microsoft ułatwia manipulowanie bateriami
Microsoft ogłosił powstanie nowej technologii, która usprawnia proces... montowania baterii w urządzeniach. Dzięki InstaLoad użytkownik nie musi przejmować się, jak mają być skierowane bieguny baterii. Nie trzeba już zatem zwracać uwagi na dołączane przez producentów diagramy. Urządzenia z InstaLoad będą działały niezależnie od tego, jak włożymy baterie.
Nowa technologia przyda się przeciętnemu użytkownikowi, osobom starszym, mającym problemy ze wzrokiem czy podczas wymiany baterii w warunkach słabego oświetlenia. Jednak z InstaLoad skorzystają przede wszystkim ci, którzy muszą baterie wymieniać często, w trudnych warunkach lub gdy baterii jest dużo. Przyda się ona zatem w wojsku, policji, budownictwie czy podczas uprawiania sportu.
InstaLoad jest tania, nie wymaga stosowania kosztownych obwodów elektronicznych i nie zużywa energii z baterii. To rozwiązanie mechaniczne, kompatybilne z już istniejącymi bateriami w rozmiarach CR123, AA, AAA, C, D lub podobnych. Zakłada ono zastosowanie po obu stronach zarówno dodatnich jak i ujemnych styków. Inżynierowie Microsoftu wykorzystali fakt, że obecny kształt baterii pozwala na takie zaprojektowanie styków, iż niezależnie od tego, jak włożymy baterię, urządzenie zadziała.
Komentarze (11)
Jurgi, 2 lipca 2010, 12:49
Nawet ciekawy pomysł, wymaga tylko jeszcze odpowiedniego zaprojektowania połączeń.
Można to też rozwiązać inaczej, podłączając baterię przez banalny prostownik dwupołówkowy (4 diody) - jakbyśmy nie wkładali, za prostownikiem napięcie będzie w tę stronę, co chcemy.
Przemek Kobel, 2 lipca 2010, 12:58
Uwaga nr jeden: to teraz kształt blaszki to już jest "technologia"?
Uwaga nr dwa: (@Jurgi) Przejście przez mostek Graetza oznacza spadek napięcia. Prąd płynie przez dwie diody, każda dioda zabiera od 0,5 do 0,7 wolta, a ponieważ każda bateria musiałaby mieć własny mostek, traciłaby na tym interesie od 1 do 1,4 V. Z baterii (1,5 V) zostałoby 0,1 - 0,5 V, a z akumulatorka (1,2 V) 0,2 do 0,2 V "na minusie" (tzn. prąd nie będzie płynął wcale, bo zabraknie 0,2 V). Tak czy owak masz co najmniej 70% strat.
saturno, 2 lipca 2010, 17:46
Prawdopodobnie tak, a znając życie M$ nie robi tego bezinteresownie i tylko patrzeć jak będą chcieli to opatentować.
Przemek Kobel, 2 lipca 2010, 18:19
ze strony http://www.microsoft.com/Presspass/press/2010/jul10/07-01InstaLoadPR.mspx
Mariusz Błoński, 2 lipca 2010, 18:53
Chyba Ci się MS z Fundacją Gatesów pomylił
Gdyby przynajmniej nie złożyli wniosku patentowego, toby o tym nie mówili. Byliby wyjątkowymi durnami, by mieć coś, co przyniesie kasę i pozwolić, by zarobili na tym inni, a nie oni.
JakinBooz, 2 lipca 2010, 21:05
Co do prostownika to są jeszcze złącza germanowe o spadku napięcia 0,2V. Można też zastosować triaki. Jednak z opisu wynika, że rozwiązanie ma być mechaniczne. Chylę czoła dla kunsztu, bo czy ktoś próbował rozrysować taki układ dla dwóch baterii?
wilk, 3 lipca 2010, 02:04
Można by rzec - genialne i aż dziw, że nikt wcześniej nie pomyślał o tym. Z racji tego iż ma to być rozwiązanie czysto mechaniczne, czyli zapewne jakieś sprężynujące styki, to ciekawe jaką będzie miało to odporność na zmęczenie materiału.
pogo, 3 lipca 2010, 09:35
a ja się boję że niektóre badziewne tanie baterie i tak gdzieś nie będą mieć styku...
po raz kolejny widać ze coś na czym da się zarobić nie musi być ani drogie ani skomplikowane... wystarczy by nikt inny wcześniej o tym nie pomyślał
KONTO USUNIĘTE, 3 lipca 2010, 13:37
Dla niektórych zniknie jedyna okazja do wysiłku umysłowego,jakim była wymiana baterii w pilocie TV.
wilk, 3 lipca 2010, 15:08
To i tak ciesz się, że producenci baterii nie wymyślili "dwupaku" z zespojonych przeciwsobnie ze sobą baterii, którym ładowałoby się pilot. ;P
Jurgi, 3 lipca 2010, 21:34
Nie mów hop, sprawdź wpierw w amerykańskim urzędzie patentowym. Może wymyślili.
)
Wygląda całkiem prosto, chociaż sam się spodziewałem skomplikowania:
To powyższe bynajmniej nie moje, jak się okazuje, takie samo coś wymyślił Polak.