Rozwiązali problem biopaliw?
Niewielka firma Joule Biotechnologies przygotowała proces produkcyjny, który, jeśli sprawdzi się poza laboratorium, może zmienić rynek biopaliw. Przedsiębiorstwo twierdzi bowiem, że jest w stanie z 1 hektara pozyskać w ciągu roku 189 000 litrów paliwa, którego cena będzie konkurencyjna wobec ceny paliw kopalnych. Ma ona być porównywalna z ropą sprzedawaną w cenie 50 USD za baryłkę.
W bioreaktorach Joule Biotechnologies rozmnażają się genetycznie zmodyfikowane bakterie, które wykorzystują energię Słońca do zamiany dwutlenku węgla i wody w paliwo. Mikroorganizmy krążą w przezroczystym płaskim reaktorze i są "żywione" skoncentrowanym dwutlenkiem węgla, który może pochodzić np. z elektrowni. Cały proces jest nieco podobny do pozyskiwania paliwa z alg, z tym, że nie wykorzystuje alg. Ponadto biopaliwo z alg trzeba poddać rafinacji, gdy bakterie Joule Biotechnologies produkują gotowe paliwo.
Dotychczasowe technologie produkcji biopaliw były niezwykle wymagające pod względem wymaganej powierzchni upraw, dostarczanej wody i energii. Myślę, że jesteśmy pierwszą firmą, która ma rozwiązanie pozwalające uniezależnić się od zewnętrznych źródeł energii - mówi Bill Sims, prezes Joule Biotechnologies.
Jeszcze w bieżącym roku ma powstać pierwsza pilotażowa instalacja do produkcji biopaliwa nową metodą. W roku 2010 zostanie w niej uruchomiona produkcja, a w 2011 paliwo będzie sprzedawane na dużą skalę.
Komentarze (4)
luxorr, 27 lipca 2009, 16:31
;D
Produkcja paliwa i chemikalii na masową skalę z genetycznie modyfikowanych bakterii. Proszę zwrócić uwagę że samo paliwo nie zanieczyszcza atmosfery i ekosystemów tylko jego wydobycie produkcja i spalanie.
Jak będzie w tym przypadku ???
Jurgi, 27 lipca 2009, 16:46
LOKOMOTYWA
Stoi na stacji lokomotywa,
która ma jeździć na biopaliwa.
Chciałaby jechać, ale nie może,
bo to po pierwsze wypada drożej,
po drugie, skutkiem jakichą przekrętów,
w kraju brak kilku biokomponentów,
a jak się kupi je z zagranicy,
to będą stratni polscy rolnicy.
Po trzecie spalin skład tak się zmienia,
że wzrosną wokół zanieczyszczenia ,
po czwarte jazda ma wpływ szkodliwy
na biedny silnik lokomotywy...
Takich zagrożeń jest ze czterdzieści,
sam nie wiem, co się w nich jeszcze mieści.
Lecz choćby przyszło ekspertów tysiąc,
a każdy gotów nie tylko przysiąc,
lecz także dowieść w uczonych pracach,
ze ta ustawa się nie opłaca,
to ją ochoczo przegłosowali
znaczną większością Wysokiej Sali
zlobbingowani nasi posłowie,
co kłopot mają z olejem.
W głowie.
Nagle gwizd nagle świst
spaliny buch
koła w ruch
najpierw powoli jak żółw ociężale
na biopaliwie silnik odpalił
turkoce, łomoce coś stuka i puka
to tłoki tak wala
korbowód się grzeje
i strzela coś w rurę
coś dziwnego się dzieje
obroty nierówne
zawory już dzwonią
a z rury zajeżdża
ziemniaczanych placków wonią
Ruszyła maszyna po szynach ospale
bo biopaliwo jest na gorzale
i biegu przyśpiesza i
gna coraz prędzej
lecz silnik wręcz wyje
i grzeje się częściej
i zgrzytów w silniku
znieść już nie sposób
i wszystko czerwone
się nagle zrobiło
i lokomotywę rozpier...ło
(ze strony dowcipy.pl)
lucky_one, 27 lipca 2009, 21:02
Hahaha, dobry wierszyk
Co do tych biopaliw, to gratuluję pomysłu - faktycznie to może się sprawdzić. Istota jest właśnie w prostocie - aby było minimum etapów od producenta do konsumenta. Skoro paliwa nie trzeba oczyszczać ani rafinować, zaś produkowane jest dzięki energii słonecznej i odpadowemu CO2, no to powinno wyjść znacznie taniej niż inne pomysły.
Zadałbym tylko jedno pytanie - ile będzie kosztowało oczyszczanie tego CO2, żeby bakterie mogły je używać.. Po pewnie inne substancje znajdujące się w spalinach będą potencjalnymi truciznami (NOx,SOx, pyły, VOC, HC itd)
thibris, 4 sierpnia 2009, 10:32
Oczyszczanie pewnie nic nie będzie kosztować. Przynajmniej w Europie. Zwróć uwagę na limity uwalniania CO2. Żeby produkować (czegoś) więcej, będzie trzeba gdzieś to CO2 pompować. Skoro do atmosfery nie można, pompowanie w skały też nie wszędzie jest możliwe, to może oczyścić z dodatków i "oddać" właśnie takiej firmie ? A może kupić i zainstalować taki bioreaktor i produkować energię na potrzeby zakładu ? Byłoby pięknie...