Naturalne światło w biurze korzystnie wpływa na zdrowie i sen

| Zdrowie/uroda
Alex E. Proimos, CC

Pracownicy biurowi, którzy stykają się z większą ilością światła dziennego, lepiej i dłużej śpią, są bardziej aktywni fizycznie i mogą się pochwalić lepszą jakością życia.

Podczas najnowszych badań amerykańscy naukowcy zauważyli, że w przypadku ludzi, którzy pracowali w biurach z oknami, ekspozycja na białe światło była aż o 173% wyższa, a sen średnio o 46 min dłuższy.

Coraz więcej dowodów świadczy o tym, że wystawienie na oddziaływanie światła w ciągu dnia, zwłaszcza rano, jest korzystne dla zdrowia, bo wpływa na nastrój, czujność i metabolizm - wyjaśnia dr Phyllis Zee, neurolog z Northwestern Medicine, dodając, że pracownicy biurowi należą do grupy ryzyka, gdyż często spędzają całe dnie bez dostępu do naturalnego światła lub nawet jasnego światła sztucznego.

Architekci powinni mieć świadomość znaczenia naturalnego światła nie tylko w kategoriach potencjalnych oszczędności energii, ale również wpływu na ludzkie zdrowie - dodaje Mohamed Boubekri z Uniwersytetu Illinois w Urbana-Champaign. Wg niego, prostym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest umieszczenie stanowisk roboczych w promieniu 6-7,5 m (20-25 stóp) od zewnętrznych ścian z oknami.

W eksperymencie uwzględniono 49 pracowników biurowych: 27 z biur pozbawionych okien i 22 z biur z oknami. Jakość życia związaną ze zdrowiem oraz jakość snu oceniano za pomocą samopisu oraz Kwestionariusza Jakości Snu Pittsburgh. Ekspozycję na światło, aktywność oraz długość snu monitorowano za pomocą aktygrafu w reprezentatywnej grupie 21 ochotników (10 z pomieszczeń bez okien i 11 z biur z oknami).

Światło jest najważniejszym czynnikiem synchronizującym dla mózgu i ciała - zaznacza doktorantka Ivy Cheung, dlatego jak podsumowuje Zee, ludzie, którzy w ciągu dnia stykają się z większą ilością światła, mogą lepiej spać i lepiej się czuć.

biuro światło sen jakość długość aktywność fizyczna ciało mózg Phyllis Zee