Co z oczu, to i z wagi

| Psychologia
Cornell Food & Brand Lab

Produkty znajdujące się na kuchennym blacie mogą pomóc w oszacowaniu wagi właściciela, zwłaszcza jeśli są to płatki śniadaniowe, słodkie napoje, ciastka czy suszone owoce.

Naukowcy z Cornell Food & Brand Lab sfotografowali i skatalogowali 210 amerykańskich kuchni. Wszystko po to, by sprawdzić, czy produkty stojące na blatach pozwalają przewidzieć wagę/BMI kobiety z każdego z gospodarstw.

Okazało się, że kobiety, które trzymały na blacie płatki śniadaniowe, ważyły 20 funtów (ok. 9 kg) więcej od sąsiadek, które ich nie miały. Panie ze stojącymi tam słodkimi napojami były zaś o 24-26 funtów cięższe (ok. 10,8-11,7 kg). Co istotne, właścicielki kuchni z miskami z owocami były szczuplejsze (różnica sięgała prawie 6 kg).

Rzeczy z blatu stanowią podstawę twojej diety widzianych pokarmów, czyli zjadania tego, co znajduje się w zasięgu wzroku. Jako miłośnik płatków byłem zszokowany. Płatki uchodzą za zdrowy produkt, ale jeśli zjadasz ich garść podczas każdego pobytu w kuchni, nie pomoże to w utrzymaniu smukłej sylwetki - wyjaśnia prof. Brian Wansink.

Choć autorzy przypominają, że studium ma charakter korelacyjny, Wansink uważa, że wyniki warto wziąć sobie do serca. W naszym laboratorium mamy takie powiedzenie: jeśli chcesz być szczupły, rób to, co robią szczupli ludzie. Jeśli więc szczupli uciekają się do konkretnego dizajnu, opróżniając blaty ze wszystkiego poza miską z owocami, nie zaszkodzi nam postąpić tak samo.

blat kuchnia waga BMI produkty płatki śniadaniowe owoce słodkie napoje Brian Wansink