Candida auris - rosnący światowy problem zdrowotny

| Medycyna
CDC

W USA zanotowano 13 pierwszych przypadków infekcji grzybem Candida auris. Grzyb jest zwykle odporny na działanie leków, a infekcje kończą się czasem zgonem. Wśród zarażonych w USA zmarły 4 osoby. CDC informuje, że dokładne przyczyny zgonów nie są znane.

Candida auris został po raz pierwszy zauważony w 2009 roku w płynach z uszu u pacjentów w Japonii. Od tamtej pory odnotowano jego obecność w Wielkiej Brytanii, Kolumbii, Korei Południowej, Wenezueli, Indiach, Izraelu, Kuwejcie, Pakistanie i RPA. W 2016 roku CDC uznało infekcje tym grzybem za rosnący światowy problem. Candida auris zwykle rozprzestrzenia się w szpitalach i innych placówkach opieki zdrowotnej. Może infekować uszy, układ krwionośny oraz moczowy.

Z publikowanego przez CDC Morbidity and Mortality Weekly Report dowiadujemy się, że pierwszych siedem przypadków zaważono w USA pomiędzy majem 2013 a sierpniem 2016. Wszyscy pacjenci byli w poważnym stanie i w momencie wykrycia C. auris byli hospitalizowani średnio przez 18 dni, czytamy w raporcie. Te przypadki zachorowań miały miejsce w stanach Nowy Jork, Illinois, Maryland i New Jersey. Lekarze nie wiedzą, czy zgon czterech zmarłych nastąpił z powodu infekcji C. auris czy też z przyczyn, dla których osoby te trafiły do szpitali.

Badania odkrytych u Amerykanów grzybów wykazały, że szczepy te są spokrewnione ze szczepami znalezionymi u chorych w Azji Południowej i Ameryce Południowej. Jednak żadna z tych osób nie podróżowała w te regiony i nie miała z nimi żadnych związków. Eksperci sądzą, że do infekcji doszło w USA. Wygląda na to, że w ostatnich latach C. auris dotarł do USA - mówi Tom Chiller, dyrektor CDC Mycotic Diseases Branch.

candida auris grzyb infekcja USA